Jak działają pompy ciepła?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pompa ciepła to urządzenie, które z roku na rok zyskuje coraz większe uznanie w branży grzewczej. Wynika to z faktu, że jest to nowoczesne i niezwykle ekologiczne rozwiązanie, a przy tym wyjątkowo wygodne w użytkowaniu. Dodajmy, że zastosowanie takiej pompy pozwala w znacznym stopniu zaoszczędzić na ogrzewaniu domu. Jeśli zależy nam, aby miejscem jej zakupu była hurtownia elektryczna Rzeszów jest miastem, w którym znajduje się doskonale wyposażone miejsce tego typu. W niniejszym artykule zostanie dokładnie opisany sposób funkcjonowania pompy, a także jej możliwe zastosowania. 

Rozwiązanie pomysłowe i niezwykle skuteczne

Pompa działa na takiej zasadzie, że przenosi ciepło pochodzące z gruntu, powietrza oraz wód termalnych do ogrzewanego domu (najczęściej do instalacji centralnego ogrzewania). Można ją zatem z powodzeniem porównać do klimatyzatora albo lodówki, z tą jednak różnicą, że celem funkcjonowania tych urządzeń jest chłodzenie, natomiast ciepło jest wyłącznie odpadem (w przypadku pompy jest dokładnie odwrotnie). Pompy dzielą się na gruntowe oraz powietrzne (powietrze-woda).

Jeśli chodzi o te pierwsze, to dolnym źródłem ciepła jest tutaj sporej wielkości wymiennik, który składa się z kilkuset metrów rur. Są one zawsze umieszczane w gruncie i mogą być ułożone poziomo, płasko lub pionowo. Znajduje się w nich specjalny niezamarzający płyn (roztwór glikolu oraz wody), schładzany bezpośrednio w pompie do bardzo niskiej temperatury, a później przepompowywany przez wszystkie rury. Z kolei w przypadku modeli powietrznych dolnym źródłem jest zazwyczaj wymiennik mający za zadanie odbierać ciepło od powietrza pochodzącego z atmosfery. Niezależnie od rodzaju omawianego urządzenia, działa ono zawsze podobnie.

Najpierw czynnik chłodniczy (gaz zwany freonem) w formie cieczy przepływa do specjalnego parownika, gdzie podlega odparowaniu i wskutek tego procesu zabiera ciepło z glikolu, który został wcześniej ogrzany w wymienniku gruntowym. W ten sposób powstaje schłodzony gaz. W dalszej kolejności ów gaz wędruje do sprężarki, gdzie zostaje podniesione jego ciśnienie. Wiąże się to oczywiście ze znacznym wzrostem jego temperatury. Na trzecim etapie gorący już gaz trafia bezpośrednio do skraplacza i oddaje tam całe ciepło do wody krążącej w instalacji, która przepływa do zaworu dławiącego, gdzie dochodzi do powtórnego zmniejszenia ciśnienia. Dzięki temu mamy znowu chłodną ciecz odznaczającą się niskim ciśnieniem.

Zastosowanie pomp ciepła 

Pompa dostępna na http://grodno.pl/hurtownia-elektryczna-lodz.html jest urządzeniem, z którego otrzymujemy nawet kilkakrotnie więcej ciepła aniżeli włożyliśmy do niego energii. Dlatego też jest to rozwiązanie niezwykle wydajne i ekonomiczne. Modele gruntowe, powietrzne i wodne są stosowane przede wszystkim do ogrzewania domów jednorodzinnych, ponieważ zapewniają wysoki komfort oraz wygodę użytkowania (w zasadzie brak obsługi). Dzięki nim nie tylko efektywnie ogrzejemy pomieszczenia w okresie zimowym, ale również dostarczymy do nich przyjemny chłód w trakcie trwania upalnego lata.

Należy zaznaczyć, że pompa może z powodzeniem działać zarówno jako całkowicie niezależne, samodzielne źródło, jak i w ścisłej współpracy z urządzeniami konwencjonalnymi, takimi jak kocioł olejowy albo gazowy. Ponadto znajduje zastosowanie także w obiektach z basenem lub jacuzzi. W tym przypadku pracuje zawsze przez specjalny wymiennik na tzw. trzeci obieg grzewczy, czyli zasilanie basenu. Coraz bardziej powszechne jest też łączenie pomp z panelami słonecznymi, ewentualnie fotowoltaicznymi w celu znacznego zmniejszenia kosztów ogrzewania czy chłodzenia (niekiedy prawie do zera).

Najnowocześniejszym rozwiązaniem jest natomiast podłączenie pompy do rekuperatora (specjalnej wentylacji), dzięki czemu możliwe jest pozyskanie dodatkowej energii z ciepła przekazywanego do otoczenia przez urządzenia domowe (lodówkę, pralkę, żelazko itp.) i ludzi. Często też udaje się w ten sposób odzyskać energię cieplną powstającą w trakcie gotowania czy brania kąpieli. Jak zatem widzimy, możliwości wykorzystania pompy jest naprawdę wiele.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Wyzwania w zdalnym zarządzaniu zespołem
Wyzwania w zdalnym zarządzaniu zespołem
Komunikacja i zarządzanie zdalne pracownikami to w obecnej sytuacji najważniejsza kwestia, przed którą stoi wiele firm i przedsiębiorstw. Kierowanie zespołem, […]
Produkty BHP – czy są ważne w każdej firmie?
Produkty BHP – czy są ważne w każdej firmie?
Jako pracodawcy musimy pamiętać, że nie tylko zyski i rozwój firmy są ważne. Aby było to możliwe, w naszym przedsiębiorstwie […]
Czy można bezpiecznie przedłużyć włosy?
Czy można bezpiecznie przedłużyć włosy?
Włosy to niewątpliwie jeden z najważniejszych kobiecych atrybutów. Wiele z nas marzy o lśniących i gładkich puklach, a przede wszystkim […]