Jeśli spojrzymy na auta jeżdżące po polskich ulicach, zapewne zauważymy, że pojawia się ostatnio coraz więcej marek i modeli typowo amerykańskich. Niektóre z nich nigdy nie były sprzedawane na polskim, ani nawet na europejskim rynku, inne zaś z kolei można było kupić w kraju lub na kontynencie, jednak również i one pochodzą ze Stanów. Można się o tym przekonać choćby po tym, że nie mają jeszcze wymienionych kloszy tylnych lamp i ich kierunkowskazy świecą na czerwono (dozwolone oświetlenie w USA). Sprawdzamy więc, jakie pojazdy są najczęściej sprowadzane zza oceanu i czy jest to opłacalne.
Większość z nas, jeśli wyobraża sobie auto pochodzące z USA, na pewno ma przed oczami pojazd znacznie większy, niż typowe obecne na naszych drogach. Jest w tym ziarno prawdy, aczkolwiek europejskie samochody również w ostatnich latach zwiększają swoje rozmiary. Niemniej zdecydowanie nie spotkamy na naszych rynkach tak wielu aut typu pick up, jak ma to miejsce za oceanem.
Co jednak warte uwagi, pojazdy takie potrafią być na tyle duże, że spokojnie – oprócz przestrzeni bagażowej – mieszczą się w nich także dwa rzędy siedzeń i czworo drzwi. Tutaj zdecydowanie królują auta produkowane przez koncern General Motors (GM), głównie pod markami takimi jak Chevrolet, Dodge, bądź po prostu GMC. Jeśli spojrzymy na aukcje samochodowe USA, to te pojazdy będą tam zdecydowanie królować.
Powstaje pytanie czy import pojazdów zza oceanu jest w ogóle opłacalny. Wszystko przecież rozbija się tak naprawdę o finanse, a nie da się ukryć, że o koszcie transportu samochodu z USA do Polski świadczy bardzo wiele różnych składników. Może się więc okazać, że w przypadku pewnych aut, których sprzedaż w kraju za wysokie ceny nie będzie tak łatwa lub w ogóle będzie niemożliwa, nie opłaca się. Wobec powyższego firmy, które taki import prowadzą, na początku robią bardzo dokładne badania rynku.
Dzięki temu wiedzą jakie marki i modele aut najlepiej sprowadzać. Trzeba też bowiem uświadomić sobie, że import odbywa się w 99% przypadków drogą morską, dlatego opłaca się tylko przywóz dużej ilości pojazdów danej marki, ponieważ koszty wtedy rozkładają się bardzo równomiernie.
Jak mogliśmy się przekonać, sprowadzanie aut z USA do Polski nie zawsze jest rzeczą łatwą i prostą do wykonania. Podmioty, które podejmują się takich działań, muszą najpierw przeprowadzić szczegółowe badania rynku, oraz zdecydować, jakie marki samochodów będą się najlepiej sprzedawać. Trzeba do wszystkiego wliczyć też koszty przeróbki oświetlenia na dozwolone w Europie i rejestracji w kraju.