Leasing jest świetnym sposobem na to, by wziąć auto w użytkowanie nie kupując go. W ten sposób nie musimy zbierać przez długie lata pieniędzy, odkładając je do przysłowiowej skarpety. Nie jesteśmy też zmuszeni do brania kredytu w banku, co zazwyczaj jest o wiele mniej atrakcyjne finansowo wobec leasingu. Dodatkowo musimy wtedy załatwić mnóstwo formalności, które przy leasingowaniu auta nie występują. W tym poradniku sprawdzimy w jaki sposób wyliczana jest rata leasingu, czyli kwota która będziemy musieli płacić co miesiąc za samochód.
Aby wyjaśnić o co chodzi, musimy najpierw wiedzieć jak wygląda procedura podpisywania umowy leasingowej. Otóż rozpoczyna się ona od tak zwanej wpłaty własnej, czyli sfinansowania części wartości auta z własnej kieszeni. Zazwyczaj kwota ta wynosi od kilku to kilkunastu tysięcy złotych. Im wpłata własna będzie większa, tym później rata leasingu mniejsza. Następnie mamy okres umowy leasingowej, czyli ilość lat na które bierzemy dany samochód. Zasadą jest, jak przy większości umów czasowych, że im na dłuższy okres się decydujemy, tym mniej płacimy. Ostatnią zmienną jest roczny limit kilometrów ustalany w umowie. Im będzie on większy, tym wyższa miesięczna rata.
Jeżeli powyższe informacje są dla nas zawiłe, to możemy pomóc sobie kalkulatorem. Oczywiście nie mówimy o zwykłym przyrządzie wykonującym działania matematyczne, ale specjalnym kalkulatorze leasingowym. Można go znaleźć na przykład na poniższej stronie: https://kalkulator.vwbank.pl/vw_leasing. Wybieramy samochód i wszystkie parametry, a rata leasingu zostanie wyliczona automatycznie.