Spadek obrotów i straty finansowe – to główne skutki kryzysu gospodarczego, stanowiącego skutek pandemii koronowirusa. W celu zminimalizowania negatywnych działań epidemii, powstała Tarcza Antyktryzysowa, która obowiązuje od 1 kwietnia. Jest to szereg ulg, zwolnień i parasoli pomocowych adresowanych dla przedsiębiorców oraz osób samozatrudnionych.
Kryzys spowodowany epidemią koronawirusa dał się we znaki wszystkim – zarówno przedsiębiorcom, jak i pracownikom. Rosnące bezrobocie, problemy z płynnością finansową, niższe wynagrodzenia w obliczu rosnących cen sprawiają, że wiele osób z dnia na dzień pozostaje praktycznie bez środków do życia. Niepokojące staje się także widmo zmniejszenia miejsc pracy, czyli utrata zatrudnienia przez wiele osób.
Główną funkcją, jaką ma pełnić przedmiotowa Tarcza Antykryzysowa, jest zapobieganie skutkom kryzysu. Wielu przedsiębiorców, którzy chcą skorzystać z dostępnych narzędzi pomocowych, decyduje się skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów, którzy posiadają przede wszystkim wiedzę prawniczą i potrafią wdrożyć ją w życie. Przykład jednostki świadczącej tego typu usługi można znaleźć na https://sp-legal.pl.
Łącznie do przedsiębiorstw ma trafić około 30 miliardów złotych. Wśród działań pomocowych uwzględnionych w przyjętej ustawie i podpisanych przez prezydenta, można znaleźć następujące punkty:
– zwolnienie ze składek na ZUS przez okres 3 miesiące dla samozatrudnionych oraz firm zatrudniających do 9 pracowników;
– dofinansowanie wynagrodzeń w firmach, w których wystąpił spadek obrotów i niższy wymiar zatrudnienia;
– możliwość odroczenia płatności do ZUS i fiskusa bez żadnych kosztów;
– wypłata 2080 zł dla osób na umowach cywilnoprawnych i samozatrudnionych, spełniających określone w ustawie wymogi;
– dofinansowanie z urzędu pracy zatrudnienia pracownika (do 2500 zł miesięcznie) oraz bezzwrotna pożyczka na biznes dla osób bezrobotnych.