Czym się kierować podczas wyboru spedytora?

Organizacja przewozu towarów – zwłaszcza na arenie międzynarodowej – to ogromne wyzwanie o dużym stopniu zaawansowania. Najlepszym rozwiązaniem jest w tej sytuacji skorzystanie z usług przedsiębiorstwa spedycyjnego, które dysponuje odpowiednią flotą pojazdów oraz wykwalifikowanymi pracownikami. Oczywiście najpierw trzeba bardzo dokładnie zweryfikować wiarygodność takiego podmiotu, bo w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że nasz ładunek nie zostanie dostarczony na czas lub trafi do adresata w naruszonym stanie. Profesjonalne usługi w zakresie spedycji świadczy m.in. ta znana i ceniona firma ze Szczecina: http://www.hartwig.szczecin.pl.

Dokładne sprawdzenie dokumentów to ważny etap

Decydując się na nawiązanie współpracy ze spedytorem, w pierwszej kolejności warto zainteresować się jego doświadczeniem w branży TSL. Jeśli bowiem firma działa od dłuższego czasu, czyli co najmniej kilku, a najlepiej kilkunastu lat, to wzrasta prawdopodobieństwo, że zagwarantuje nam bezpieczny i szybki przewóz towaru z wykorzystaniem optymalnego środka transportu.

Ogromne znaczenie ma również wykwalifikowana kadra z uprawnieniami i zaświadczeniami pochodzącymi z Inspekcji Transportu Drogowego. Zaleca się ponadto przeprowadzenie skrupulatnej analizy dokumentacji dotyczącej bezpośrednio funkcjonowania danego przedsiębiorstwa. Chodzi o tutaj w szczególności o tzw. licencję wspólnotową (zezwalającą na wykonywanie działalności w transporcie międzynarodowym), numer NIP i REGON (oba znajdziemy na głównym portalu GIS), a także polisę OCS (ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej Spedytora).

Sprawdźmy też koniecznie informacje na temat ewentualnych długów podmiotu w BIG oraz wszelkich dostępnych rejestrach. Trzecią niezwykle ważną kwestią jest zwrócenie uwagi na jakość floty i sprzętu (pojazdów, nadajników GPS, wózków widłowych itp.) – zwłaszcza pod kątem stanu technicznego. Ma to duży wpływ na terminowość dostaw oraz poziom ochrony ładunków przed uszkodzeniem. Na koniec zapoznajmy się z opiniami o spedytorze zamieszczonymi w Internecie -zarówno przez byłych klientów, jak i kontrahentów.

Dodaj komentarz

czternaście + trzy =