Jakie są rodzaje gładzi i czym powinno się je nakładać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Szpachle, zwane również wypełniaczami, są najczęściej stosowanym materiałem do szlifowania i wygładzania. Są one dostępne w różnych teksturach i kolorach, aby dopasować się do Twojego projektu. Szpachlówki są dostępne zarówno w odmianach na bazie wody, jak i oleju.

Szpachle do gładzi lub małe kielnie posłużą z kolei do nakładania szpachlówki.

Rodzaje szpachli

Szpachlówki wypełnione tworzywem sztucznym

Plastikowe granulki wymieszane ze szpachlówką; zapewniają twardą, gładką powierzchnię, która nie wymaga dalszego wykańczania; używane do odnawiania mebli, produkcji szafek i budowy modeli łodzi; używane również do wypełniania otworów w stolarce.

Szpachlówka szlifowalna

Zawiera cząstki tekstury, które można usunąć poprzez szlifowanie; stosowana do wypełniania pęknięć lub dziur w ścianach gipsowych lub gipsowo-kartonowych przed ich pomalowaniem; stosowana również jako środek klejący pomiędzy dwoma powierzchniami, które muszą być połączone: takie jak spoiny drewniane lub płytki na podłogach lub ścianach.

Szpachlówka wypełniona gliną

Zawiera cząsteczki gliny, które można usunąć przez szlifowanie; stosowana do wypełniania pęknięć lub dziur w ścianach gipsowo-kartonowych przed ich pomalowaniem; stosowana również jako środek klejący pomiędzy dwoma powierzchniami, które muszą być połączone: takimi jak spoiny drewniane lub płytki na podłogach lub ścianach

Techniki wygładzania

Istnieje wiele różnych technik wygładzania, które można wykorzystać do tworzenia dzieł sztuki. Niektóre z najczęstszych obejmują:

Wygładzanie miękkim pędzlem 

Jest to najbardziej podstawowy sposób wygładzania obrazu, ale również najmniej skuteczny. W rzeczywistości jedynym czasem, kiedy używam tej techniki, jest przygotowanie obrazu do użycia jako awatara lub podpisu. Nie jest ona dobra do niczego innego, ponieważ po prostu nie wygładza wystarczająco krawędzi.

Wygładzanie aerografem

Aerograf jest w zasadzie jak pędzel, który rozpyla farbę zamiast używać włosia. Kiedy używasz jednego, musisz upewnić się, że używasz farby o niskiej zawartości pigmentu, aby nie pozostawić za sobą żadnych zauważalnych smug. Zaletą tego rozwiązania jest to, że możesz kontrolować, ile farby jest nakładane i gdzie idzie łatwiej niż przy użyciu zwykłego pędzla, ponieważ nie musisz się martwić o przeciąganie pędzla po płótnie (co może spowodować niechciane smugi). Wadą jest to, że nadal istnieją problemy z nakładaniem zbyt dużej ilości farby na raz, co powoduje, że niektóre obszary wyglądają na przepracowane lub błotniste, jeśli nie są prawidłowo mieszane przed ponownym malowaniem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
W jaki sposób przetransportować gości na salę weselną?
W jaki sposób przetransportować gości na salę weselną?
Organizując wesele warto zadbać o każdy, nawet najmniejszy szczegół. Dzięki temu można spokojnie skupić się na tym co najważniejsze, jednocześnie […]
Namiot eventowy – jakie są korzyści z korzystania?
Namiot eventowy – jakie są korzyści z korzystania?
Jeśli chcesz, aby Twoje wydarzenie zostało zapamiętane, musisz zadbać o jego wygląd. Możesz to zrobić, wynajmując namiot, który posłuży jako […]
Jak się kierować feng shui
Jak się kierować feng shui
Zasady filozofii feng shui opierają się na filarach zyskujących ostatnio coraz większą popularność – minimalizmie i harmonii. Z tego też […]