Ile pelletu potrzeba do ogrzania domostwa?

Pellet to ekologiczny surowiec opałowy. Wytwarza się go poprzez sprasowanie resztek drzewnych, takich jak wióry, czy zrębki, pod wysokim ciśnieniem. Technologia ta pozwala na otrzymanie materiału, który jest suchy, charakteryzuje się wysoką wartością opałową, a przede wszystkim nie wydziela podczas spalania niebezpiecznych dla zdrowia i środowiska naturalnego substancji. Czy jest to ekonomiczne rozwiązanie? Ile kosztuje ogrzewanie z zastosowaniem tego paliwa? W jaki sposób obliczyć jego ilość?

Jak obliczyć zapotrzebowanie na pellet?

Szacunkowy koszt ogrzania 150m2 domu, który został ocieplony, to koszt około 4000 zł na sezon. Ostateczna cena zależy jednak od wielu czynników, podobnie, jak w przypadku każdego innego typu opału. Jeśli dom jest niewłaściwie docieplony, to zużycie może być wyższe. Wiele zależy też od średniej temperatury na dworze, a nawet wielkości pomieszczeń. Większe, otwarte przestrzenie będzie ciężej ogrzać. Dlatego można zastosować przelicznik w odniesieniu do aktualnego zużycia. Jeśli teraz w sezonie spala się około 3-4 ton węgla, to trzeba kupić około 4-5 ton pelletu. Aby otrzymać dokładniejsze obliczenia, warto skorzystać też z kalkulatorów, które można znaleźć na stronach producentów, jak choćby pod adresem internetowym https://pangroszek.pl/kalkulator-pelletu/.

Jak używa się pelletu?

Powinno się go spalać w specjalnych piecach, zaopatrzonych w zasobnik. W samej komorze spalania musi panować odpowiednia temperatura, która gwarantuje, że proces będzie zachodził efektywnie. Ponadto urządzenia te zaopatrzone są w sterowniki, dzięki czemu można zaprogramować jaka temperatura ma panować w nocy, a jaka w ciągu dnia. To sprawia, że rozwiązanie takie jest wygodne, a do tego nieczyste.

Dodaj komentarz

cztery × pięć =