Jak zaprojektować kominek?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kominek to marzenie wielu osób, ponieważ kojarzy się z ciepłem domowego ogniska. Planując jego budowę, należy jednak wziąć pod uwagę wiele czynników i aspektów, które mogą mieć decydujący wpływ na późniejsze funkcjonowanie tego urządzenia. Dlatego bardzo istotny jest specjalistyczny projekt wykonany przez fachowca. Trzeba też dokonać wyboru właściwego paliwa stałego, którym będziemy ogrzewać mieszkanie.

Wartościowe wskazówki

Budowę kominka powinniśmy rozpocząć od komina – w pierwszej kolejności instalujemy wkład, a dopiero później bierzemy się za wykonanie obudowy. Musimy to robić zgodnie z projektem, ponieważ rodzaj wkładu oraz sposób podłączenia do przewodu to czynniki, które mają decydujące znaczenie dla ostatecznego wyglądu kominka. Jego wielkość dostosowuje się zazwyczaj do rozmiarów pomieszczenia – pozwala to uzyskać harmonijne wnętrze.

Unikajmy budowy małych kominków z ciężkich materiałów (np. kamienia czy drewna) – te surowce sprawdzą się głównie przy dużych projektach. Jeśli posiadamy nowoczesny loft, to warto zdecydować się na wysokie zabudowy z paleniskiem zaczynającym się bezpośrednio nad podłogą.

Z kolei w domach jednorodzinnych lepiej jest budować kominki niższe i szersze, dobrze wpisane w architekturę pomieszczenia. Bardzo ważnym elementem poprawnego działania kominka jest wybór odpowiedniego paliwa.

Bezpieczne jest stosowanie zwłaszcza drewna drzew liściastych (posiada dużą wartość kaloryczną), ale można również postawić na bardziej alternatywne produkty – m.in. brykiet drzewny, pellet,  lub ekogroszek. Są one z jednej strony tańsze od drewna, z drugiej zaś bardziej ekologiczne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Zaniżona wypłata odszkodowania OC – co dalej?
Zaniżona wypłata odszkodowania OC – co dalej?
W dzisiejszych czasach bardzo często wiele towarzystw ubezpieczeniowych proponuje swoim klientom szybką wypłatę odszkodowania. Ma to na celu przekonać poszkodowanego, […]
Jak zapewnić w biurze dobrą wentylację powietrza?
Jak zapewnić w biurze dobrą wentylację powietrza?
W pracy przebywamy w ciągu dnia wiele godzin. Warunki jakie mamy zapewnione ze strony pracodawcy wpływają na nasze samopoczucie oraz […]
Jakich narzędzi używają na co dzień weterynarze?
Jakich narzędzi używają na co dzień weterynarze?
Praca lekarzy weterynarii to nie tylko okresowe szczepienia psów i kotów. Na zapleczach ich gabinetów odbywają się poważne zabiegi chirurgiczne […]