Jakich filamentów używa się do druku 3D?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Druk 3D to technologia, która istnieje już od dłuższego czasu i z pewnością przeszła długą drogę. W ciągu ostatniej dekady widzieliśmy, jak ta technologia przeszła od bycia czymś zarezerwowanym dla naukowców i inżynierów do czegoś, co każdy może wykorzystać w domu.

Pierwszą rzeczą, którą będziesz musiał wiedzieć o druku 3D jest to, jakie filamenty do drukarek 3D są używane do tworzenia obiektów. Istnieje wiele różnych rodzajów materiałów, które mogą być używane do druku 3D, ale te trzy są najbardziej powszechne:

ABS

ABS jest twardym tworzywem sztucznym, znanym ze swojej trwałości, ale ma również wysoką temperaturę topnienia, co oznacza, że jego drukowanie trwa dłużej niż w przypadku innych tworzyw sztucznych. Nie oznacza to jednak, że nie można go używać do prototypowania; wiele zastosowań przemysłowych wykorzystuje ten materiał.

PLA

PLA jest bioplastikiem wytwarzanym z roślin, a nie z ropy naftowej. Z tego powodu jest uważany za bardziej przyjazny dla środowiska niż wiele innych tworzyw sztucznych używanych. Ma również niższą temperaturę topnienia niż ABS, co sprawia, że jest łatwiejszy w użyciu w drukarkach 3D. Jednakże PLA nie jest tak trwały jak ABS, więc nie jest idealny do projektów na dużą skalę, takich jak budowa mebli czy szafek.

PETG

PETG jest podobny do PLA, ponieważ jest wytwarzany z roślin, a nie z ropy naftowej i ma niższą temperaturę topnienia niż ABS czy HIPS (inny rodzaj plastiku). Ale w przeciwieństwie do PLA i ABS, PETG nie jest wcale kruchy – w rzeczywistości jest bardzo elastyczny, więc można go zginać bez łamania. To sprawia, że PETG jest idealny do takich rzeczy jak zabawki i obudowy telefonów, ponieważ muszą być one wystarczająco elastyczne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Co robić w razie wystąpienia awarii komputera?
Co robić w razie wystąpienia awarii komputera?
Większość użytkowników komputerów w swoim życiu spotkało się z awarią swojego peceta lub laptopa. Urządzenia elektroniczne mają to do siebie, […]
Od czego zacząć naukę jazdy na snowboardzie?
Od czego zacząć naukę jazdy na snowboardzie?
Jazda na snowboardzie jest bardzo ciekawą alternatywą dla jazdy na nartach. Jeżeli ktoś lubi spędzać ferie zimowe w górach i […]
Plomby zabezpieczające – Jak mogą Ci pomóc?
Plomby zabezpieczające – Jak mogą Ci pomóc?
Plomby zabezpieczające stanowią niedrogą, łatwą w użyciu opcję ochrony mienia i rzeczy. Plomby zabezpieczające są dostępne w różnych rozmiarach i […]