Jakie oznaczenia mają śruby?

Jednymi z najważniejszych elementów służącym do łączenia konstrukcji czy maszyn są śruby. Mają one szerokie zastosowanie, a ze względu na różnorakość istnieje wiele symboli informujących o ich przeznaczeniu.

Ze względu na bardzo dużą wytrzymałość budowlańcy najczęściej sięgają po śruby z łbem sześciokątnym. Używa się je głównie w konstrukcjach, na których ciążą duże przeciążenia. Do łączenia, które będzie wymagało częstych regulacji powinno zdecydować się na zastosowanie tak zwanej śruby motylkowej. Warto wspomnieć także o śrubie z łbem stożkowym, której używa się w sytuacji, kiedy łącznik nie może wyrastać ponad powierzchnię, do której będzie przymocowana.

Aby dobrać odpowiedni łącznik należy nauczyć się jak poprawnie czytać oznaczenia śrub. Każda z nich posiada pewien próg wytrzymałości. Najpowszechniejszymi parametrami określającymi klasę łącznika są: plastyczność materiału oraz wytrzymałość związana z rozciąganiem. Decydują one o dobraniu odpowiedniej kategorii spośród 10 wyróżnianych. Śruby dzieli się także na to jakie spełniają normy. Najważniejszymi są: DIN, PN i ISO, czyli informacje związane z wymogami danego kraju czy organizacji.

Co oprócz śrub?

W parze ze śrubami używane są specjalne pierścienie pozwalające na działanie mechanizmu. Jednym z coraz częściej używanym rodzajem jest nakrętka samokontrująca. Stosuje się ją w celu zabezpieczenia. Ma ona zapobiegać rozkręcaniu się połączeń gwintowanych. Dobranie odpowiednich śrub oraz dedykowanych do nich nakrętek powinno być gwarancją wytrzymałości i solidności konstrukcji.

Dodaj komentarz

4 × 2 =