Oznaczenia przewodów elektrycznych – które wybrać?

Istnieje wiele różnych rodzajów przewodów elektrycznych używanych w domach, budynkach komercyjnych, zakładach przemysłowych i innych zastosowaniach. Najczęstsze rodzaje przewodów używanych w pracach związanych z okablowaniem mieszkaniowym to jednożyłowy lity drut miedziany (znany również jako Romex), wielożyłowy skręcany drut miedziany (znany również jako Romex) oraz drut aluminiowy.

Oznaczenie do kabli elektrycznych

Podobnie jak w przypadku wszystkich rodzajów okablowania, istnieją ścisłe normy regulujące oznaczenia kabli elektrycznych. Pierwsza liczba w oznaczeniu kabla elektrycznego odnosi się do jego średnicy, a druga liczba wskazuje, ile żył znajduje się w jednej plastikowej osłonie. Na przykład, kabel 12/2 ma dwie żyły miedziane (każda z nich jest oddzielnie owinięta izolacją), które są utrzymywane razem przez zewnętrzny płaszcz z tworzywa sztucznego.

Koszulki termokurczliwe są stosowane na obu końcach kabli, aby zapobiec ich strzępieniu. Jest to jedno z najważniejszych zabezpieczeń przewodów elektrycznych, ponieważ pomaga chronić użytkowników przed porażeniem prądem poprzez zapobieganie kontaktowi gołych przewodów ze sobą lub innymi obiektami przewodzącymi.

Koszulki termokurczliwe są również używane do oznaczenia przewodów elektrycznych – partex.pl. Odbywa się to za pomocą etykiet aktywowanych termicznie, które mogą być nakładane na izolację kabla. Plastik następnie kurczy się i dopasowuje wokół przewodu, tworząc trwałe oznaczenie, którego nie można usunąć bez uszkodzenia samego przewodu.

Dodaj komentarz

5 × 3 =