Tatromania w XXI wieku

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zakopane ma swoich zwolenników, którzy nawet wakacje nad morzem lub na Karaibach albo w innym równie ciepłym miejscu zamieniliby na dzień górskich wędrówek oraz romantycznych spacerów po przełęczach. Najwyższe góry w Polsce nie od dzisiaj mają tak wielu miłośników. Przyjrzyjmy się na chwilę historii i zobaczmy, w jakim okresie popularna również i dzisiaj „tatromania” oraz zamiłowanie do regionalizmu były na ustach wszystkich.

Trochę historii…

Młoda Polska to okres w literaturze, w którym poeci oraz pisarze bardzo często odwoływali się do gór, wyrażali swoje upodobania do “małej ojczyzny” i wszelkich regionalizmów. Motyw gór (także i Tatr) bardzo często pojawiał się w tematyce wierszy. Z tego typu utworów zasłynął m.in. Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Do gór odwoływali się również Adam Asnyk i Jan Kasprowicz, nie mówiąc już o kluczowym tekście, jakim jest “Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Samo Zakopane w tamtych czasach było również bardzo ważnym ośrodkiem literackim.

Górskie skojarzenia w XXI wieku

Święta ze śniegiem wielu osobom kojarzą się z górami. Nic dziwnego, ponieważ chyba każda polska rodzina byłaby zadowolona, gdyby udało jej się spędzić choć jedne święta w apartamentach w Rezydencji Tatry. Góry w XXI wieku kojarzą się także z narciarstwem i naszymi skoczkami. “Tatromanii” sprzyjają dobre wyniki naszych skoczków oraz rozwój Zakopanego. Góry bardzo cenił także zmarły przed 15 laty Jan Paweł II. Współczesny zwrot ku regionalizmom po części może wynikać także z poszukiwania miejsca oddalonego od miasta, choć niekoniecznie od cywilizacji. Jesteśmy zmęczeni pośpiechem, w jakim żyjemy, dlatego szukamy odpoczynku na łonie natury, na uboczu, w mekce Witkiewiczowskiego romantyzmu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak uchronić się przed niechcianymi gośćmi?
Jak uchronić się przed niechcianymi gośćmi?
Niechciani goście w naszym domu to intruzy, których na pewno nie chcemy mieć na posesji. Nie tylko zwierzęta, ale i […]
Dlaczego dzieci powinny nosić czapki w zimowe dni?
Dlaczego dzieci powinny nosić czapki w zimowe dni?
Czapki są ważną częścią garderoby Twojego dziecka w zimie. Chronią one głowę i uszy dziecka przed zimnem i żywiołami, które […]
Jakimi sposobami można rozbudować i ulepszyć obsługę telefoniczną w firmie?
Jakimi sposobami można rozbudować i ulepszyć obsługę telefoniczną w firmie?
Sprawna i dobrze funkcjonująca obsługa telefoniczna to jeden z kluczowych elementów wpływających na sprzedaż. Customer Service w znacznym stopniu  przyczynia […]