W czym tkwi siła tytanu (pierwiastek)?

Kolejne pierwiastki są odkrywane przez grupy naukowców. Podczas szeregu skomplikowanych badań poznają oni jeszcze do niedawna nieznane fragmenty rzeczywistości. Oprócz ogólnych właściwości chodzi tutaj przede wszystkim o różne zastosowania już znanych nam elementów tablicy Mendelejewa. Świetnym przykładem obrazującym postęp może być tytan.

Zastosowania tytanu

Szeroka gama zastosowań danego pierwiastka wpływa na jego atrakcyjność. Obecność w różnych gałęziach przemysłu zwraca uwagę na jego wagę i skłania do wydobywania na szeroką skalę. Niegdyś głównym zastosowaniem tytanu było tworzenie dwutlenku tytanu (ten wykorzystywano z powodzeniem w farbach, jako pigmenty czy też w chirurgii). Aktualnie naukowcy badają alternatywne przeznaczenie pierwiastka. Wśród wielu zastosowań, warto zwrócić uwagę na jego szczególną wytrzymałość.

Dostrzeżono to w wypadku branży wojskowej. Tytan znajduje zastosowanie w produkcji broni palnej, gdzie skutecznie zastępuje stal oraz stopy aluminium. Istnieją także tytanowe zbroje, które uzupełniają często kamizelki kuloodporne i mają coraz szersze zastosowanie w nowoczesnej armii XXI wieku. Trwają ciągle prace nad włączeniem pierwiastka do produkcji samolotów (także wojskowych). Dzieje się tak, ponieważ pierwiastek ten posiada największy współczynnik wytrzymałości w stosunku do ciężaru właściwego, wysoką odporność na korozję oraz wysoką temperaturę topnienia. Tytan wykorzystywany jest w przemyśle lotniczym, morskim, kosmicznym a także jako element pocisków. To jeden z najbardziej perspektywicznych pierwiastków przyszłości.

Dodaj komentarz

5 × trzy =