W czym tkwi siła tytanu (pierwiastek)?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kolejne pierwiastki są odkrywane przez grupy naukowców. Podczas szeregu skomplikowanych badań poznają oni jeszcze do niedawna nieznane fragmenty rzeczywistości. Oprócz ogólnych właściwości chodzi tutaj przede wszystkim o różne zastosowania już znanych nam elementów tablicy Mendelejewa. Świetnym przykładem obrazującym postęp może być tytan.

Zastosowania tytanu

Szeroka gama zastosowań danego pierwiastka wpływa na jego atrakcyjność. Obecność w różnych gałęziach przemysłu zwraca uwagę na jego wagę i skłania do wydobywania na szeroką skalę. Niegdyś głównym zastosowaniem tytanu było tworzenie dwutlenku tytanu (ten wykorzystywano z powodzeniem w farbach, jako pigmenty czy też w chirurgii). Aktualnie naukowcy badają alternatywne przeznaczenie pierwiastka. Wśród wielu zastosowań, warto zwrócić uwagę na jego szczególną wytrzymałość.

Dostrzeżono to w wypadku branży wojskowej. Tytan znajduje zastosowanie w produkcji broni palnej, gdzie skutecznie zastępuje stal oraz stopy aluminium. Istnieją także tytanowe zbroje, które uzupełniają często kamizelki kuloodporne i mają coraz szersze zastosowanie w nowoczesnej armii XXI wieku. Trwają ciągle prace nad włączeniem pierwiastka do produkcji samolotów (także wojskowych). Dzieje się tak, ponieważ pierwiastek ten posiada największy współczynnik wytrzymałości w stosunku do ciężaru właściwego, wysoką odporność na korozję oraz wysoką temperaturę topnienia. Tytan wykorzystywany jest w przemyśle lotniczym, morskim, kosmicznym a także jako element pocisków. To jeden z najbardziej perspektywicznych pierwiastków przyszłości.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Modne i praktyczne buty – jakie wybrać?
Modne i praktyczne buty – jakie wybrać?
Buty na każdą porę Wybór obuwia tak naprawdę w największym stopniu zależy od tego jaki prowadzimy styl życia i ile […]
3 pomysły na aktywne spędzenie urlopu
3 pomysły na aktywne spędzenie urlopu
Sezon urlopowy właśnie się rozpoczyna. Z tego powodu wiele osób zastanawia się, jak spędzić wolny czas. Dobrym pomysłem na wypoczynek […]
Blokady rowerowe – jakie są ich typy?
Blokady rowerowe – jakie są ich typy?
Rower jest jednym z najpopularniejszych pojazdów na świecie. Jest to również jeden z najlepszych sposobów przemieszczania się, zwłaszcza na krótkich […]