Wtryskiwanie tworzyw sztucznych – czy jest ekologiczne?

Wtryskiwanie tworzyw sztucznych to proces produkcji części z tworzyw sztucznych polegający na wtryskiwaniu skroplonego tworzywa do formy. Proces formowania wtryskowego tworzyw sztucznych jest używany do produkcji każdego rodzaju części z tworzyw sztucznych, od prostych jednoczęściowych obiektów do złożonych narzędzi z wieloma gniazdami.

Na czym polega?

Formowanie wtryskowe to rodzaj procesu formowania tworzyw sztucznych, który wykorzystuje wysokie ciśnienie do wtłaczania roztopionego tworzywa sztucznego do gniazda formy. Maszyna do formowania ma dwie połówki: jedną, w której znajduje się roztopiony plastik, zwaną beczką, i jedną, która zawiera kształt formowanego obiektu. Obie połówki są łączone ze sobą z dużą prędkością i ciśnieniem przez urządzenie przypominające śrubę, zwane bijakiem. Kiedy się spotkają, roztopione tworzywo sztuczne przepływa do wszystkich obszarów wnęki formy, zanim się ochłodzi i zestali. Powstała część jest wyrzucana z formy po schłodzeniu przez około 15 minut lub mniej.

Czy wtryskiwanie jest ekologiczne?

Wtryskiwanie tworzyw sztucznych jest doskonałym wyborem do produkcji produktów przyjaznych dla środowiska. Są dwa główne powody: zużywa mniej materiału niż inne procesy produkcyjne i wytwarza odpady, które można poddać recyklingowi. Ilość tworzywa sztucznego potrzebnego do wyprodukowania jednej części jest drastycznie zmniejszona, ponieważ wszystkie odpady z poprzednich cykli mogą zostać poddane recyklingowi, połączone z nowym tworzywem sztucznym i ponownie wykorzystane.

Dodaj komentarz

dziewiętnaście + dwadzieścia =