Co świadczy o awarii katalizatora?

Katalizator samochodowy jest niezmiernie ważnym podzespołem układu wydechowego. Dzięki niemu spaliny są oczyszczane ze szkodliwych związków chemicznych i auto nie zatruwa tak mocno środowiska naturalnego. Niestety w starszych pojazdach katalizatory bywają już niesprawne lub całkowicie niedziałające. Powoduje to całą masę różnych problemów. Sprawdzamy w jaki sposób można dowiedzieć się o awarii katalizatora. Dowiemy się także, jak można naprawić tę usterkę, by znów móc bez kłopotów poruszać się naszym samochodem.

Problemy z przeglądem

Na badaniu technicznym pojazdu diagnosta będzie sprawdzał skład spalin w samochodzie. Przeprowadzi to poprzez włożenie do rury wydechowej specjalnego przyrządu, który wyświetli dokładną zawartość różnych szkodliwych pierwiastków w spalinach. Niedziałający katalizator sprawi, że spaliny będą wyjątkowo niekorzystne dla środowiska i wtedy otrzymamy negatywny wynik badania. Na szczęście zakładając nowy katalizator uniwersalny można łatwo i niedrogo naprawić ten problem, a także otrzymać pozytywny wynik przeglądu technicznego.

Zła praca silnika

Niesprawny katalizator będzie też powodował problemy z pracą silnika samochodu. Przede wszystkim będziemy obserwować świecenie się lub mruganie kontrolki awarii silnika na desce rozdzielczej. Sam ten fakt nie świadczy jeszcze o uszkodzeniu katalizatora, dowiemy się o tym dopiero po przeprowadzeniu diagnostyki komputerowej. Jeśli jednak mechanik zwróci nam uwagę, że w sterowniku silnika zapisany jest błąd złego działania katalizatora, będzie to oznaczać że czeka nas jego wymiana.

Dodaj komentarz

dziewięć − 7 =