Czy biura nieruchomości biorą prowizję?

Decydując się na sprzedaż lub kupno nieruchomości za pośrednictwem biura nieruchomości musimy liczyć się z tym, że taka agencja pobierze od nas (a także od drugiej strony takiej umowy) odpowiednią prowizję. Marża czy prowizja jaką za pośrednictwo naliczy sobie biuro nieruchomości może sięgać nawet kilku procent wartości całej transakcji. Zazwyczaj to obydwie strony umowy w pewnym sensie dzielą się kosztami takiej prowizji. Trzeba mieć świadomość że w przypadku niewielkich lokali różnica między oczekiwaniami sprzedającego a kupującego może zawierać się właśnie w tych kilku czy kilkunastu tysięcy złotych, które będą stanowiły wynagrodzenie agencji nieruchomości.

Ile zazwyczaj wynosi prowizja biura nieruchomości?

Prowizja biura nieruchomości to zazwyczaj procentowa wartość ustalana przy podpisywaniu umowy ze sprzedającym. Najczęściej jest to od 1.5% do 5% wartości sprzedawanej nieruchomości. Wszystko zależy od obowiązków biura nieruchomości oraz renomy danej agencji. Dobra agencja nieruchomości dysponuje szeroką bazę klientów i jest w stanie szybko znaleźć nabywcę na sprzedawane mieszkanie lub dom. Zazwyczaj też pomaga wypełnić wszystkie formalności obydwu zainteresowanym stronom. Pracownik biura nieruchomości często prezentuje dom lub lokal jego potencjalnym nabywcom.

Prowizję agencji można negocjować

Zawsze możemy jednak negocjować wysokość prowizji pobieranej przez daną agencję. Wiele zależy również od tego czy dane mieszkanie lub dom będzie sprzedawane wyłącznie przez konkretne biuro nieruchomości czy też pozwalamy działać różnym agencjom.

Jeśli szukasz mieszkania na wynajem, sprawdź przykładowe oferty: http://www.extra.pl/oferty_nieruchomosci,MIESZKANIE,WYNAJEM,brak.html.

Dodaj komentarz

10 − pięć =