Czym są pompy wyporowe i jaki jest ich sposób działania?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Pompy wyporowe, nazywane również objętościowymi, to rodzaj urządzeń stosowanych w wielu gałęziach przemysłu. Ich działanie polega na przekazywaniu energii mechanicznej w hydrauliczną, a cały ten proces odbywa się poprzez zmianę objętości, czyli rozmiaru bądź przesunięcia przestrzeni pompy, w której obecna jest ciecz. Głównym mechanizmem w przypadku tego rodzaju urządzeń są tłoki wykonujące ruch wahadłowy lub posuwisto-zwrotny. Równie ważnymi elementami są także koła zębate, śruby, membrany, elastyczne ściany, a także odpowiednie ukształtowanie przestrzeni pompy. Tak wygląda praca pompy wyporowej w wielkim skrócie, jednak warto poznać szczegóły jej działania, by wiedzieć, w jakim celu można ją wykorzystać.

Podział pomp wyporowych

Ze względu na sposób działania, pompy wyporowe dzielą się na te o ruchu posuwisto-zwrotnym, obrotowo-zwrotnym, obrotowym i obiegowym. W każdej grupie znajdują się inne urządzenia. Do pomp o ruchu posuwisto-zwrotnym należą modele tłokowe jednostronnego i dwustronnego działania, pionowe z tłokiem zaworowym, nurnikowe jednostronnego i dwustronnego działania, przeponowe oraz wielotłokowe. W grupie pomp o ruchu obrotowym znajdziemy wersje łopatkowe, zębate, krzywkowe, wałeczkowe, ślimakowe, przewodowe, tarczowe i śrubowe. Natomiast pompy puszkowe należą do urządzeń o ruchu obiegowym, a skrzydełkowe wchodzą w skład pomp o ruchu obrotowo-zwrotnym. Niezależnie od wybranego modelu jednymi z najwyższej jakości opisywanych urządzeń są pompy Netzsch.

Na czym polega praca pompy wyporowej?

Niezależnie od modelu urządzenia, praca pompy wyporowej zawsze opiera się na tym samym mechanizmie. By szczegółowo go opisać, warto przytoczyć przykład pompy tłokowej z jednym tłokiem. To właśnie ten element poprzez postępowo-zwrotny ruch przemieszcza się wewnątrz cylindra w kierunku wału korbowego. Podczas tego zjawiska powiększa się objętość komory zaworowej i tym samym zmniejsza ciśnienie, jakie panuje wewnątrz. W efekcie takiego działania dochodzi do otwarcia zaworu ssawnego i w dalszej kolejności napływu cieczy z rurociągu. Kolejnym etapem jest powrotny ruch tłoka, w którego rezultacie dochodzi do przepchania do rurociągu tłocznego substancji, która znajduje się w komorze zaworowej. Warto wiedzieć, że przepływ cieczy jest regulowany przez zawór ssawny i tłoczony, które działają naprzemiennie poprzez otwieranie i zamykanie.

Aby uniknąć awarii pompy wyporowej, warto zastosować odpowiednie zabezpieczenie przed przeciążeniem. W tym celu najczęściej wykorzystuje się zawór bezpieczeństwa, inaczej zwany przelewowym. Element ten otwiera się, gdy w rurociągu tłocznym rosnące ciśnienie przekracza maksymalne dopuszczalne normy pracy. Wydajność pomp wyporowych zależy w dużej mierze od objętości komory roboczej i częstości cykli.

W przypadku pomp tłokowych jednostronnego działania pompowanie medium ma miejsce tylko i wyłącznie w suwie sprężania, natomiast w modelach pionowego działania praca pomp opiera się na ruchu tłoka w dół, dzięki czemu następuje otwarcie zwrotnego zawodu i przepuszczenie cieczy nad tłok. Następnie ruch w górę sprawia, że zawór przywiera do gniazda i w ten sposób podnosi substancje do góry. Inny tryb pracy występuje w pompach nurnikowych jednostronnego działania, gdyż w ich przypadku najważniejszym elementem jest nurnik poruszający się posuwisto-zwrotnie, co powoduje zmniejszenie lub zwiększenie przestrzeni roboczej. W przypadku modeli z tej samej grupy, których praca polega na podwójnym działaniu, pompowanie cieczy odbywa się w obu kierunkach ruchu nurnika, dlatego urządzenia te są najczęściej wykorzystywane do silnie zanieczyszczonych cieczy, gdyż wykazują się dużą skutecznością na tym polu. Jednak warto wiedzieć, że przy wyborze urządzeń tego rodzaju należy zwracać szczególną uwagę na doskonałą jakość, szczelność i wydajność. Z tego względu szeroki wybór wysokiej klasy pomp wyporowych można znaleźć między innymi na stronie https://www.pompy-polska.pl/pompy-wyporowe

Zalety pomp wyporowych

Wśród plusów pomp wyporowych można wymienić przede wszystkim bardzo dużą wysokość podnoszenia i niezmienną wydajność pracy przy zmieniających się warunkach układu. Dodatkowo pompy wyporowe cechują się dużą sprawnością i zdolnością do samozasysania, co w wielu przypadkach jest niezwykle korzystne. Wśród zalet warto również wspomnieć o niewielkiej wrażliwości na występowanie gazów w pompowanej substancji.

Wady pomp wyporowych

Jednak jak każde urządzenie, pompy wyporowe również mają kilka wad, które warto poznać przed wyborem odpowiedniego modelu. Będą to przede wszystkim ograniczona wydajność i nierównomierność parametrów pracy pomp o postępowo-zwrotnym ruchu organu roboczego, co może sprawiać, że w konkretnych zastosowaniach znacznie lepiej sprawdzą się inne urządzenia o podobnych właściwościach. Dodatkowo prawidłowe działanie pompy wyporowej opiera się w dużej mierze na precyzyjnym wykonaniu każdego elementu, w tym również szczelności całego układu, który ma bezpośredni wpływ na sprawność danego urządzenia. Często może również wystąpić wrażliwość na zanieczyszczenia mechaniczne i tym samym awarie bądź obniżona niezawodność przy zastosowaniu pompy wyporowej przy układzie ruchomych części.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Obowiązkowy sprzęt w każdej siłowni
Obowiązkowy sprzęt w każdej siłowni
Ostatni rok był ciężki zarówno dla właścicieli, jak i fanów siłowni. Obostrzenia związane z panującą pandemią uniemożliwiły wielu osobom korzystanie […]
Jak zrobić idealny  makijaż wieczorowy?
Jak zrobić idealny makijaż wieczorowy?
Przed wyjściem na imprezę odbywającą się po zmierzchu większość kobiet decyduje się na wykonanie makijażu wieczorowego. Powinien on przede wszystkim […]
Jak wspomóc osoby, korzystające ze wsparcia hospicjum?
Jak wspomóc osoby, korzystające ze wsparcia hospicjum?
Hospicjum to placówka medyczna przeznaczona dla osób nieuleczalnie chorych, które w większości oczekują na śmierć (stadium terminalne). Stosowane są w […]