Tlen jest jednym z kluczowych czynników w znacznym stopniu przyspieszającym psucie się produktów żywnościowych. Jego obecność wywołuje wiele niekorzystnych zmian, w tym zwłaszcza: autooksydację tłuszczów, modyfikacje w obrębie zapachu oraz smaku, zmianę barwy na gorszą, utlenianie witamin C i E (niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu), a ponadto rozwój szkodliwej dla zdrowia pleśni. Dlatego tak istotne jest odpowiednie zabezpieczanie żywności w maszynach do pakowania próżniowego.
Jedzenie psuje się nie tylko wskutek działania tlenu, ale również światła i licznych drobnoustrojów. Zadaniem utrwalania żywności za pomocą opakowań próżniowych jest zatem zahamowanie niekorzystnych przemian fizycznych oraz chemicznych, a tym samym przedłużenie trwałości produktu przeznaczonego do spożycia. Żywność najczęściej pakuje się w folię plastikową albo aluminiową, charakteryzującą się niską przepuszczalnością tlenu.
Służą do tego specjalne, zaawansowane zgrzewarki i pakowarki wyposażone w funkcję odsysania powietrza, które wypompowują je z opakowania, a następnie hermetycznie zamykają. W ten sposób zabezpiecza się m.in. chleb i bułki, żółty ser, warzywa i owoce, pieczone mięso czy ryby. W zakładach produkcyjnych najczęściej wykorzystywana jest profesjonalna zgrzewarka próżniowa w cenie kilku tysięcy złotych, z obudową ze stali nierdzewnej i automatycznym panelem sterującym.
Oto podstawowe zalety tej metody pakowania: