Zeszłoroczny trend dotyczący nagich okien, bądź niewielkich akcentów w sposobie ich dekorowania powoli odchodzą do lamusa. Znów modne zaczynają być zwiewne, ocieplające wnętrze firany oraz długie zasłony. Dekorując okno, należy postępować zgodnie ze stylem jaki panuje w całym mieszkaniu. Wygląd wnętrza powinien przede wszystkim odpowiadać materiałowi, z którego wykonane są zasłony. Obecnie bardzo modne są połączenia różnych tkanin i printów. Wprowadza to powiew świeżości i nadaje oryginalnego charakteru. Wciąż najbardziej popularne są zasłony rzymskie, zapewne dzięki swojej uniwersalności i praktyczności, nie wychodzą z mody. Dobrze pasują do wszystkiego, a ich wkomponowanie w resztę dekoracji nie jest trudne. We wnętrzach stylizowanych w kierunku glamour warto zadbać o detale dotyczące podpięcia, na przykład zainteresować się chwostami i zdobnymi podpinkami. Jak przystało na styl glamour, nie może zabraknąć świecidełek i kryształków.
Przepych zauważalny jest, również w samej fakturze zasłon, bowiem niektóre z nich posiadają fantazyjne frędzle i aplikacje. Zaszaleć można, także z samym podpięciem. Pożądane będą tutaj falbany, które powstaną jeśli podepniemy zasłony z obu stron. Z kolei style nowoczesne czy nowojorskie lubią się z długimi, szykownymi zasłonami, najlepiej w połączeniu ze zwiewną firaną. Taka stylizacja będzie posiadała, również element funkcjonalny. Jeżeli wnętrze jest mało przytulne i brakuje mu elementu zaciemnienia i tajemniczości to ta kombinacja na pewno zda egzamin. Najczęściej dzieje się tak w przypadku rozległych, jasnych pomieszczeń. W szczególności ciemne zasłony stworzą iluzję teatralnego, przytulnego wnętrza.
Aranżacje skandynawskie pasują z lekkimi i naturalnymi materiałami, takimi jak len czy bawełna, zaś rozmaite wzory, nadruki, hafty czy ornamenty sprawdzą się w przypadku wnętrz orientalnych. Podobnie jest z kolorystyką wnętrza, wydźwięk orientalny zostanie spotęgowany, dzięki nasyconym kolorom. We wnętrzach klasycznych lub nowoczesnych najlepiej sprawdzi się czerń, biel lub odcienie beżu. W celu dowiedzenia się jakie konstelacje najlepiej sprawdzą się przy okazji naszego mieszkania, najlepiej odwiedzić sklep z firanami i porównać dostępne tam opcje materiałowe oraz kolorystyczne.
Dopasowanie zasłony do okna jest również ważne z punktu widzenia funkcjonalności. Długie, zawieszone pod sam sufit będą sprawiały wrażenie optycznego podwyższenia pomieszczenia, z kolei zasłony krótkie wyraźnie skrócą przestrzeń pomiędzy podłogą, a sufitem. Wielkość okna, też ma znaczenie. Jest dosyć oczywiste, że duże okna będą potrzebowały więcej materiału, z kolei okna małe mniej. Nie chcemy przecież zakrywać całego okna, bo do tego służą żaluzje. W związku z tym, co zrobić, by montaż zasłon lub firan był spójny z zamierzonym efektem? Okna długie, ale wąskie potrzebują upięcia na jedną stronę. Tak jak z upięciem włosów nie zakrywając całości. Duże okna najlepiej przyjmują luźno puszczone firany. Zasłona nie jest tutaj obligatoryjnym elementem. Przy większym obszarze okna jest, również szersze pole do popisu. Firanę można spiąć na wiele sposobów, na przykład upinając jedną stronę, a drugą puszczając luzem.
Przy wyborze dekoracji okna ważny jest też typ pomieszczenia, w którym się ono znajduje. Jeżeli chodzi o kuchnię to najlepszym pomysłem będą zasłony niezaciemniające, a wręcz rozświetlające przestrzeń kuchni. Dobrą opcję stanowią, też zazdrostki kuchenne. W szczególności, gdy pod naszym oknem znajduje się zlew, a my nie chcemy rezygnować z zasłonięcia okna. Jednak mimo wszystko czy w kwestii firan, czy zazdrosek, powinniśmy się zastanowić nad celem ich zamontowania. Jeżeli powodem będą względy dekoracyjne, długość i barwa nie mają dużego znaczenia. Jeśli jednak mają one za zadanie chronić naszą prywatność to konieczne będzie zastanowienie się nad grubszym materiałem lub połączeniu ich z zasłonami. Ta sama zasada tyczy się innych pomieszczeń – najpierw należy pomyśleć nad motywami zawieszenia firan lub zasłon i na tej podstawie wybrać fason oraz fakturę.