Jak działają termostaty?

Termostat jest prostym urządzeniem stosowanym w większości rozwiązań grzewczych i chłodniczych. Jego budowa może być uzależniona od przeznaczenia, ale w podstawowej wersji składa się z mieszka, wykonanego z cienkiej, mosiężnej blachy, które jest wyposażony w zawór grzybkowy. Odpowiada za utrzymanie odpowiedniej temperatury w mechanizmie, którego jest częścią, albo w pomieszczeniu (jeśli mówimy np. o termostacie grzejnikowym). Gdy jest zbyt wysoka, aktywuje system chłodzenia, gdy jest zbyt niska, pozwala mechanizmowi się rozgrzać.

Awarie termostatów

Termostaty, jak każde urządzenia, mogą doznać awarii. Do tej może dojść w dwójnasób – albo mamy do czynienia z awarią otwartą, albo z zamkniętą. Ta pierwsza polega na tym, że termostat doznał uszkodzenia w pozycji otwartej, co oznacza, że system chłodniczy będzie działał przez cały czas, w efekcie nie pozwalając mechanizmowi lub wnętrzu osiągnąć pożądanej temperatury. Może to prowadzić do wielu innych awarii, spowolnić pracę, a nawet zwiększyć jej koszta.

Z drugim uszkodzeniem mamy do czynienia, gdy termostat pozostaje zamknięty. Wtedy system chłodniczy w ogóle się nie aktywuje, co w efekcie prowadzi do przegrzania, a w krytycznych sytuacjach spalenia obsługiwanego mechanizmu. W porównaniu do poprzedniej, ta awaria jest o wiele bardziej niebezpieczna, gdyż może całkowicie zniszczyć sprzęt, a niezauważona, wywołać pożar. W celu zaopatrzenia się w jak najlepsze rozwiązania chłodniczo-grzewcze, warto zajrzeć na https://automatyka.elstat.com.pl/k1156,chlodzenie-grzanie-wilgotnosc-grzejniki.html.

Dodaj komentarz

cztery − 3 =