Jak ostrzyć narzędzia?

Narzędzia używane w domu i w gospodarstwie muszą być zawsze przygotowane do pracy. W przypadku wielu z nich oznacza to odpowiednie naostrzenie. Mowa o takich przyrządach jak przecinaki, siekiery, kosy ręczne, noże do kosiarek i tym podobne. Dziś sprawdzimy w jaki sposób najlepiej ostrzyć takie rodzaje narzędzi, ponieważ nie w każdym przypadku jest to na tyle proste, że wystarczy zwykły pilnik czy ostrzałka.

Sposób na szybkie ostrzenie narzędzi

Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę, że materiał z jakiego wykonane są różne narzędzia może być miękki lub twardy. W tym pierwszym przypadku wykorzystanie zwykłego pilnika powinno wystarczyć do skutecznego naostrzenia. Z drugiej jednak strony takie narzędzie ulegnie szybkiemu ponownemu stępieniu. Gdy mówimy o narzędziach z twardszej stali, to specjalne ostrzałki powinny ciągle dać sobie radę. Natomiast stal specjalnie utwardzana, stosowana na przykład w droższych siekierach, kosach ręcznych i nożach do kosiarek, wymaga już stosowania specjalnych osełek diamentowych. Niczym innym nie da się takiego materiału szybki i skutecznie naostrzyć.

Pamiętajmy, by zawsze mieć pod ręką komplet narzędzi ostrzących. Są to pilniki różnego rodzaju, ostrzałki ręczne i mechaniczne, a także wspomniane wcześniej osełki diamentowe. W ten sposób będzie nam najłatwiej pracować, a zaostrzenie nawet tych narzędzi, które wykonane są ze stali utwardzanej temperaturą, będzie szybkie i bezproblemowe. Nigdy nie próbujmy ostrzyć nieodpowiednim przyrządem, bo możemy go uszkodzić, jak również doprowadzić do uszkodzenia samego narzędzia, które próbujemy naostrzyć.

Sprawdź jak krok po kroku rzeźbić w drewnie.

Dodaj komentarz

trzy × 4 =