Komputer, laptop czy tablet, to sprzęty elektroniczne, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj normalnego funkcjonowania. Przydają nam się w pracy. Praktycznie nie ma już zawodu, który nie używałby jakiegoś sprzętu elektronicznego. Wszystko stało się skomputeryzowane i łatwe w obsłudze. Laptopy wykorzystujemy też w nauce, np. przy pisaniu prac na uczelnię czy zdobywaniu niezbędnych informacji. Komputer, to także nieodłączny towarzysz każdego zapalonego gracza.
Sprzęty elektroniczne są nam niezbędne. Możemy dzięki nim ułatwić sobie życie, i zaoszczędzić sporo czasu. Niestety za jakością idzie także cena. Jeśli chcemy kupić wysokiej klasy sprzęt, musimy odpowiednio za niego zapłacić. Wszystko zależy oczywiście od naszych potrzeb. Znacznie droższy będzie sprzęt dla gracza komputerowego, niż taki, który będziemy używać tylko do podstawowych czynności. Warto jednak postawić na sprzęt z wyższej półki, jeśli nie chcemy tracić nerwów czy dokupować dodatkowej pamięci. Wybierając sprzęt dla siebie, jednym z czynników, do którego przywiązujemy dużą uwagę jest cena. Dobrej jakości sprzęt może sporo nas kosztować.
Kiedy nie chcemy przepłacać, a jednak zależy nam na jakości, warto wziąć pod uwagę komputery czy laptopy używane. Za znacznie niższą cenę możemy w ten sposób nabyć sprzęt wysokiej klasy. Pomoże nam to uniknąć zadłużania się, brania sprzętu na raty. Dzięki temu, że kwota jest niższa, możemy mieć go w domu znacznie szybciej. Jest to również dobry pomysł jeśli chcemy przetestować nowy dla nas sprzęt czy zmienić system, z którego do tej pory korzystaliśmy. Wszystkie marki mają zarówno swoich zwolenników, jaki przeciwników. Dopóki sami ich nie przetestujemy nie będziemy wiedzieć, czy dany sprzęt jest dla nas odpowiedni.
Myśląc o zakupie używanego sprzętu w pierwszej kolejności myślimy o aukcjach internetowych. Cena może być niezwykle okazyjna, jednak nie zawsze możemy trafić na uczciwego sprzedawcę. Jeśli nie znamy się na ewentualnej naprawie sprzętu jest to spore ryzyko. Sprzedawca może być równie dobrze uczciwy, jednak w ogóle nie zwrócić uwagi na sygnały świadczące o tym, że ze sprzętem jest coś nie tak. Zazwyczaj na taki sprzęt nie dostajemy również żadnej gwarancji. Nie możemy go wcześniej zobaczyć w inny sposób niż na załączonych przez sprzedającego zdjęciach. Trochę inaczej sytuacja się ma jeśli będziemy chcieli znaleźć sprzęt przeglądając ogłoszenia lokalne. Tutaj zazwyczaj możemy spotkać się twarzą w twarz z właścicielem. Nie daje on nam zazwyczaj żadnej gwarancji. Z kolei udając się do lombardu, dostaniemy prawdopodobnie tak zwaną gwarancję rozruchową, która pozwoli sprawdzić nam sprzęt w domu i ewentualnie go zwrócić. Inną opcją, którą warto rozważyć jest zakup elektroniki w sklepie komputerowym. Ofertę takiego sklepu możemy przejrzeć zarówno online na przykład w sklepie internetowym np. https://www.cebit.pl, jak i w sklepie stacjonarnym. Sprzęt zakupiony w takim miejscu jest sprawdzony i przetestowany. Nie musimy się zatem martwić, że będzie z nim coś nie tak.
Kupując używany sprzęt, zwłaszcza jeśli robimy to za pomocą internetu, należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów lub o nie dopytać. Pozostając w kwestii ceny powinniśmy też zachować czujność. Jeśli będzie ona zbyt niska może okazać się, że sprzęt jest niesprawny, kradziony lub sprzedawca nie powiedział nam o nim wszystkiego. Sprzęt używany oczywiście będzie o wiele tańszy od nowego, jednak nie liczmy na to, że ktoś sprzeda nam dobry komputer za bezcen. Cena to jednak nie wszystko. Jeśli tylko mamy taką możliwość, uruchommy sprzęt i sprawdźmy czy działa. Jeśli zawiesza się już przy starcie, od razu powinno dać nam to do myślenia. Warto zapytać poprzedniego właściciela o jak najwięcej szczegółów. Jak długo używał komputera? Czy sprzęt do tej pory działał poprawnie? Czy doznał jakiś uszkodzeń mechanicznych lub został zalany? Czy nie było problemów z kartą graficzną? Czy sprzęt był już serwisowany? Najlepiej nie wierzyć na słowo i postarać się sprawdzić jak najwięcej elementów.
Już sam wygląd dużo mówi nam o komputerze czy tablecie. Oczywiście używany sprzęt ma prawo nosić ślady użytkowania. I niekoniecznie świadczą one o tym, że jest z nim coś nie tak. Zaniepokoić nas powinny jednak wszelkie pęknięcia czy zarysowania, zwłaszcza te na znajdujące się na ekranie. Sprawdźmy również czy nie widnieją jakieś ślady po zalaniu. Jeśli widoczne są pęknięcia może to świadczyć o tym, że sprzęt niefortunnie upadł, a to niekiedy niesie za sobą problemy z poprawnym działaniem. Warto również sprawdzić czy laptop działa bez ładowarki, i ile kosztowałaby nas jej ewentualna wymiana. Czas pracy baterii może niekiedy znacznie się pogorszyć, wraz z częstotliwością jej używania.
Zakup używanego sprzętu to nie lada wyzwanie. Możemy trafić na perełkę lub nieźle się nadziać. Z drugiej strony jednak mamy możliwość zakupu całkiem dobrego sprzętu za rozsądną cenę. Nie zawsze chcemy przepłacać, i wydawać wszystkich oszczędności na nowy komputer czy laptop. Warto w takiej sytuacji wziąć pod uwagę zakup używanej elektroniki. Najlepiej jeśli skorzystamy przy tym z usług profesjonalisty. Mamy wtedy gwarancję, że nie stracimy swoich pieniędzy, a zakupiony sprzęt posłuży nam na dłużej.