Co chroni metale przed korozją?

Korozja to proces, który bardzo często dotyka różnego rodzaju metale, bez względu na ich właściwości, a także szlachetność. Najczęściej proces ten spowodowany jest przez trzy podstawowe czynniki środowiskowe takie jak wpływ wilgoci i wody, wpływ środowiska, a także gleby i substancji w niej zawartych. Istnieje jednak szereg metod, które skutecznie zapobiegają powstawaniu tego zjawiska, o których można szerzej przeczytać tutaj https://www.tegal.pl/technologie/technologie-galwaniczne/pasywacje/

Metody zapobiegania korozji

Jednym ze sprawdzonych sposobów jest malowanie powierzchni metali z użyciem tak zwanej farby proszkowej. Farba, która pokrywa powierzchnię materiału, skutecznie odcina dopływ niekorzystnych czynników do metalu, przez jest on o wiele trwalszy. Kolejną metodą jest tworzenie stopów metali zawierających pierwiastki odporne na korozje. Przykładem jest na przykład stal nierdzewna, która wykazuje dużą odporność na korozję i stosowana jest powszechnie do produkcji między innymi zlewozmywaków.

Pokrywanie metali powierzchnią wykonaną z innych metali nierdzewnych to metoda, która znajduje najszersze zastosowanie, jeśli chodzi o uzyskiwanie materiałów trwałych i niezawodnych, a także odpornych na działanie czynników środowiskowych wykorzystywanych w celach konstrukcyjnych. Proces ten to między innymi galwanizowanie, który polega na kąpieli danego elementu w specjalistycznym roztworze wraz z podłączeniem do wanny galwanizacyjnej elektrod, pozwalających osadzić się cząsteczkom na przykład cynku lub miedzi na stali. Metale można także pokrywać powłokami za pomocą anodowania, stosowanego szczególnie w przypadku aluminium.

Dodaj komentarz

jeden × trzy =