Na co zwrócić uwagę przygotowując łódź na morską wyprawę?

Wyprawy morskie są związane przede wszystkim z kutrami i łodziami, których załogi nastawione są na połów ryb. Coraz częściej jednak łodzi, a także jachtów, używa się do żeglowania po otwartym morzu w celach rekreacyjnych. Niezależnie od motywacji przed wyruszeniem w taką podróż konieczne jest odpowiednie przygotowanie łodzi. Na co zwrócić uwagę ?

Przygotowanie łodzi do odpływu

Przed odcumowaniem łodzi konieczne jest sprawdzenie jej stanu technicznego, szczególnie w najbardziej istotnych punktach, Chodzi tu między innymi o ożaglowanie, które nie może nosić śladów usterek. Jeżeli natomiast nasza jednostka nie ma żagli, a napędzana jest wyłącznie za pomocą silnika, wówczas konieczne będzie jego przetestowanie. Łódź powinna mieć szczelny pokład i w pełni sprawny ster. Dodatkowo trzeba dokładnie sprawdzić wyposażenie, w którym powinny się znaleźć między innymi solidna kotwica od sprawdzonego producenta, takiego jak https://www.szopeneria.pl/pl/c/Kotwice-Hall/54, a także boje, knagi czy zapasowe liny cumownicze.

Elementy bezpieczeństwa – o czym pamiętać ?

Na łodzi właściwie przygotowanej do wypłynięcia na morze powinien się znaleźć wszelki osprzęt zapewniający bezpieczeństwo załogi. Chodzi tutaj przede wszystkim o funkcjonalne kamizelki ratunkowe, jak np. ze strony https://www.szopeneria.pl/pl/c/Kamizelki-ratunkowe/531. Niezbędne mogą okazać się także linki bezpieczeństwa, mające zapobiec wypadnięciu za burtę nieuważnego żeglarza. Na wypadek zmiennych warunków atmosferycznych, na łodzi powinny się znaleźć sztormiaki, wysokie buty, a także inne nieprzemakalne i wytrzymałe części garderoby. O tych rzeczach trzeba pamiętać zanim wyruszymy w rejs.

Dodaj komentarz

pięć × dwa =