Najskuteczniejsze metody izolacji cieplnej domu

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Izolacja cieplna domu jest niezwykle istotna dla komfortu i zdrowia domowników, dlatego warto temu zagadnieniu poświęcić dużo uwagi na etapie budowy lub renowacji danego budynku mieszkalnego. Izolacja wybrana mądrze i profesjonalnie obniży wydatki ponoszone na ogrzewanie zimą, a także zmniejszy dyskomfort podczas upalnego lata. Główną jej zaletą jest spowolnienie procesów wymiany cieplnej, dlatego producenci i inżynierowie starają się wprowadzać nowe i lepsze rozwiązania, które warto wziąć pod uwagę.

Charakterystyka tradycyjnego styropianu

Polistyren ekspandowany, znany powszechnie jako styropian, jest bardzo niedrogim materiałem budowlanym służącym do izolacji cieplnej budynku. Styropian występuje w wielu wariantach różniących się głównie twardością i gęstością, dlatego wybór odpowiedniej wersji zawsze warto zostawić profesjonalistom. Styropian jest odporny na wilgoć i niską temperaturę, niezbyt dobrze z kolei znosi temperaturę zbyt wysoką. Podobnie jest z niektórymi farbami, które mogą wejść z nim w niekontrolowaną reakcję. Styropian można stosować także do ocieplania podłóg i dachów. Drugim wariantem styropianu jest XPS, czyli polistyren ekstrudowany, który jest znacznie droższy, a jego główną zaletą jest stuprocentowa odporność na wodę, kwasy organiczne oraz korozję.

Poznaj z bliska wełnę mineralną i inne materiały izolacyjne

Wełna mineralna to z pewnością najpopularniejszy materiał budowlany do izolacji cieplnej podłóg oraz konstrukcji szkieletowych i ścian warstwowych. Jest plastyczna i niepalna, zapewnia przy tym odpowiednią wentylację ścian. Jest jednak zupełnie nieodporna na działanie wilgoci, która całkowicie likwiduje jej cechy izolacyjne. Czasami dobrze sprawdza się również keramzyt w formie granulek oraz niszowe jeszcze włókna celulozowe, które przyciągają klientów ekologicznym pochodzeniem (powstają z makulatury).

Trudności w ocieplaniu poddasza

Poddasze to dość szczególny przypadek w kwestii wyboru właściwego termoizolatora. Większość firm budowlanych stawia tutaj na wełnę mineralną, która jest sprawdzona i używana od wielu dekad. Coraz częściej jednak tradycja ustępuje nowoczesności. Ocieplanie poddasza pianką poliuretanową jest pozbawione wszelkich wad wełny mineralnej, a ponadto charakteryzuje się doskonałą trwałością i atrakcyjną ceną. Różni się także sposób aplikacji. Wełna mineralna występuje w formie elastycznych płyt, z kolei pianka poliuretanowa musi być aplikowana na za pomocą specjalnego aplikatora. Ponadto pianka podczas rozproszenia i kontaktu z powietrzem rozrasta się nawet 150-krotnie, tym samym szczelnie wypełnia wszelkie dziury, załamania oraz prześwity.

Ocieplenie poddasza pianką ma także inne zalety. Pianka poliuretanowa znakomicie przykleja się do drewna, dzięki czemu połączenie jest trwałe, odporne i bardzo szczelne. Kolejną zaletą jest paroprzepuszczalność oraz likwidacja mostków termicznych, które mogą zniweczyć wysiłek włożony w ocieplenie poddasza. Zastosowanie wełny mineralnej ma także wadę w postaci połączeń płyt, szczególnie w narożnikach oraz załamaniach dachowych. Pianka PUR jest nakładana jako jedna warstwa, tym samym jednolicie wypełnia również układy skomplikowane geometrycznie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Przedłużane włosy – jak o nie zadbać?
Przedłużane włosy – jak o nie zadbać?
Przedłużanie włosów to świetny sposób na dodanie włosom objętości i długości. Jeśli jednak nie zadbasz o nie odpowiednio, mogą one […]
W jakich placówkach warto zainwestować w system kontroli dostępu – w czym on pomoże?
W jakich placówkach warto zainwestować w system kontroli dostępu – w czym on pomoże?
Zastosowanie elektronicznego systemu dostępu pozwala skutecznie podnieść poziom bezpieczeństwa niektórych miejsc. Dzięki niemu uniemożliwione jest wejście do konkretnych pomieszczeń lub […]
Jak odprowadzać skropliny znajdujące się na ściankach rur?
Jak odprowadzać skropliny znajdujące się na ściankach rur?
W trakcie pracy urządzeń znajdujących się w instalacji grzewczej czy wentylacyjnej zazwyczaj powstają skropliny, które osadzają się na rurach i […]