Najskuteczniejsze metody izolacji cieplnej domu

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Izolacja cieplna domu jest niezwykle istotna dla komfortu i zdrowia domowników, dlatego warto temu zagadnieniu poświęcić dużo uwagi na etapie budowy lub renowacji danego budynku mieszkalnego. Izolacja wybrana mądrze i profesjonalnie obniży wydatki ponoszone na ogrzewanie zimą, a także zmniejszy dyskomfort podczas upalnego lata. Główną jej zaletą jest spowolnienie procesów wymiany cieplnej, dlatego producenci i inżynierowie starają się wprowadzać nowe i lepsze rozwiązania, które warto wziąć pod uwagę.

Charakterystyka tradycyjnego styropianu

Polistyren ekspandowany, znany powszechnie jako styropian, jest bardzo niedrogim materiałem budowlanym służącym do izolacji cieplnej budynku. Styropian występuje w wielu wariantach różniących się głównie twardością i gęstością, dlatego wybór odpowiedniej wersji zawsze warto zostawić profesjonalistom. Styropian jest odporny na wilgoć i niską temperaturę, niezbyt dobrze z kolei znosi temperaturę zbyt wysoką. Podobnie jest z niektórymi farbami, które mogą wejść z nim w niekontrolowaną reakcję. Styropian można stosować także do ocieplania podłóg i dachów. Drugim wariantem styropianu jest XPS, czyli polistyren ekstrudowany, który jest znacznie droższy, a jego główną zaletą jest stuprocentowa odporność na wodę, kwasy organiczne oraz korozję.

Poznaj z bliska wełnę mineralną i inne materiały izolacyjne

Wełna mineralna to z pewnością najpopularniejszy materiał budowlany do izolacji cieplnej podłóg oraz konstrukcji szkieletowych i ścian warstwowych. Jest plastyczna i niepalna, zapewnia przy tym odpowiednią wentylację ścian. Jest jednak zupełnie nieodporna na działanie wilgoci, która całkowicie likwiduje jej cechy izolacyjne. Czasami dobrze sprawdza się również keramzyt w formie granulek oraz niszowe jeszcze włókna celulozowe, które przyciągają klientów ekologicznym pochodzeniem (powstają z makulatury).

Trudności w ocieplaniu poddasza

Poddasze to dość szczególny przypadek w kwestii wyboru właściwego termoizolatora. Większość firm budowlanych stawia tutaj na wełnę mineralną, która jest sprawdzona i używana od wielu dekad. Coraz częściej jednak tradycja ustępuje nowoczesności. Ocieplanie poddasza pianką poliuretanową jest pozbawione wszelkich wad wełny mineralnej, a ponadto charakteryzuje się doskonałą trwałością i atrakcyjną ceną. Różni się także sposób aplikacji. Wełna mineralna występuje w formie elastycznych płyt, z kolei pianka poliuretanowa musi być aplikowana na za pomocą specjalnego aplikatora. Ponadto pianka podczas rozproszenia i kontaktu z powietrzem rozrasta się nawet 150-krotnie, tym samym szczelnie wypełnia wszelkie dziury, załamania oraz prześwity.

Ocieplenie poddasza pianką ma także inne zalety. Pianka poliuretanowa znakomicie przykleja się do drewna, dzięki czemu połączenie jest trwałe, odporne i bardzo szczelne. Kolejną zaletą jest paroprzepuszczalność oraz likwidacja mostków termicznych, które mogą zniweczyć wysiłek włożony w ocieplenie poddasza. Zastosowanie wełny mineralnej ma także wadę w postaci połączeń płyt, szczególnie w narożnikach oraz załamaniach dachowych. Pianka PUR jest nakładana jako jedna warstwa, tym samym jednolicie wypełnia również układy skomplikowane geometrycznie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Co brać pod uwagę przy wysyłani paczki za granicę?
Co brać pod uwagę przy wysyłani paczki za granicę?
Jeśli chcemy wysłać paczkę za granicę, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim cenę, jaką zaoferują nam poszczególne firmy transportowe.Trzeba mieć […]
Co sprezentować miłośnikowi kawy?
Co sprezentować miłośnikowi kawy?
Chcąc kupić dobry prezent dla miłośnika kawy, mamy naprawdę sporo możliwości. To, na co się ostatecznie zdecydujemy, zależy przede wszystkim […]
Jakie kroje strojów kąpielowych ukryją niedoskonałości ciała?
Jakie kroje strojów kąpielowych ukryją niedoskonałości ciała?
Promowanie w mediach modelek o idealnym wyglądzie sprawia, że panie, które nie mają optymalnej sylwetki, popadają w kompleksy. Jest to […]