Wymiana okien – w jakim przypadku jest konieczna?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Okna to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych każdego obiektu mieszkalnego. Wynika to z faktu, że wzbogacają wizualnie całą elewację, a dodatkowo przyczyniają się do utrzymania optymalnego komfortu termicznego we wnętrzach (zwłaszcza w sezonie zimowym). Niestety często zdarza się, że wskutek zaniedbań w zakresie pielęgnacji, uszkodzeń mechanicznych lub błędów montażowych wymagają wymiany na nowe modele. Jeśli zajdzie taka potrzeba, to wysokiej jakości okna znajdziemy m.in. w ofercie firmy takiej jak: http://mtdom.pl.

Względy użytkowe i estetyczne

Pierwszym powodem do wymiany okien w budynku mieszkalnym jest z pewnością ich niedostateczna szczelność (termoizolacyjność). Przez to zimą do pomieszczeń przedostaje się chłodne powietrze i jednocześnie szybciej ucieka z nich ciepło. Z jednej strony znacznie obniża to komfort przebywania w obiekcie, z drugiej zaś skutkuje wzrostem rachunków za ogrzewanie. Jakby tego było mało, efektem nieszczelności jest docieranie do pomieszczeń uciążliwego hałasu z ulicy i pojawianie się na ścianach wilgoci, która stanowi wprost idealne podłoże do rozwoju szkodliwych dla zdrowia grzybów oraz pleśni.

Drugie niezwykle istotne wskazanie do wymiany stolarki okiennej to jej nieprawidłowy montaż wpływający na problemy zarówno z otwieraniem, jak i zamykaniem skrzydeł. Nierzadko w wietrzne dni czy noce takie źle osadzone okno nadmiernie skrzypi bądź świszczy, co zdecydowanie przeszkadza w pracy i zakłóca spokojny sen.

Oprócz tego wymiana okazuje się zazwyczaj niezbędna w sytuacji, gdy poważnemu uszkodzeniu uległy ramy, ewentualnie szyby. Mowa tutaj choćby o rozległych pęknięciach, głębokich zarysowaniach, widocznych z daleka wypaczeniach, szprosach i ubytkach materiału (np. drewnianego). Pamiętajmy, że powyższe mankamenty obniżają nie tylko estetykę okien, ale też ich funkcjonalność.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o tym, że wiele osób decyduje się na wymianę okien po prostu z powodu chęci posiadania konstrukcji o lepszych parametrach użytkowych i wizualnych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Ciekawe odnowienie wnętrza łazienki
Ciekawe odnowienie wnętrza łazienki
Planując nowy wystrój mieszkania, pamiętajmy o tym, że łazienka nie musi być nudna! Nie musimy kojarzyć jej jedynie z miejscem, […]
Jazda na rowerze – jakie ma korzyści zdrowotne?
Jazda na rowerze – jakie ma korzyści zdrowotne?
Jazda na rowerze to świetny sposób na ćwiczenia, zwłaszcza jeśli masz napięty grafik. Jest mało intensywna, więc nie obciąża tak […]
Jak odśnieżyć dach – czy warto zatrudnić do tego fachowców?
Jak odśnieżyć dach – czy warto zatrudnić do tego fachowców?
Każdy właściciel nieruchomości (ewentualnie zarządca) jest zobowiązany prawem do usuwania śniegu zalegającego na jej dachu. Nie jest to z pewnością […]