Pomieszczenia czyste – jakie warunki powinny spełniać?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Czyste pomieszczenia, znane również jako kontrolowane środowiska, służą do ochrony wrażliwego sprzętu przed zanieczyszczeniem pyłem, brudem i innymi potencjalnie szkodliwymi cząstkami.

Czym są pomieszczenia czyste?

Czyste pomieszczenie to przestrzeń w budynku, która została zaprojektowana w taki sposób, aby poziom zanieczyszczeń był kontrolowany. Może to wynikać z rodzaju sprzętu używanego w tym pomieszczeniu lub produktów w nim wytwarzanych. Czyste pomieszczenia mogą być wymagane dla urządzeń elektronicznych, takich jak komputery i drukarki, lub mogą być wykorzystywane przez firmy farmaceutyczne do produkcji leków i szczepionek.

Charakterystyka pomieszczeń czystych

Pomieszczenia czyste powinny charakteryzować się niskim poziomem cząstek stałych, takich jak kurz czy pyłki, aby utrzymać z dala od zanieczyszczeń, które mogą uszkodzić delikatny sprzęt lub wywołać alergie. Wszystkie pomieszczenia w obiekcie muszą być zgodne z przepisami dotyczącymi zdrowia i bezpieczeństwa, ale pomieszczenia czyste są często projektowane z dodatkowymi środkami podjętymi w celu zapewnienia, że spełniają surowe normy. Dzięki nim, kwalifikacja pomieszczeń czystych przebiega jak należy. Obejmują one:

a) Wysokowydajne filtry cząstek stałych (HEPA) – usuwają one drobne cząstki z powietrza, zanim dostanie się ono do pomieszczenia. Filtry mogą być regularnie wymieniane w zależności od tego, jak często są używane i jak dużo kurzu lub brudu nagromadziło się wewnątrz nich.

b) Czyste pomieszczenie pod ciśnieniem – wykorzystuje ono podciśnienie poprzez system wyciągowy do zasysania zanieczyszczonych cząstek z zewnątrz do pomieszczenia, zamiast pozwalać im uciec do innych części obiektu. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku pomieszczeń czystych, które nie są stale eksploatowane, ponieważ zmniejsza to ilość wymaganego czyszczenia.

Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (ISO) wymaga, aby pomieszczenie czyste było wolne od ponad 1000 cząstek na stopę sześcienną (1/metr sześcienny).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jaki typ oświetlenia zastosować we wnętrzu swojego domu?
Jaki typ oświetlenia zastosować we wnętrzu swojego domu?
Aranżując wnętrze naszego domu, zastanawiamy się nad kolorem ścian, rodzajem podłogi oraz meblami, które postawimy np. w salonie, całkowicie ignorując […]
Ograniczniki do drzwi – na jaki ich rodzaj warto postawić?
Ograniczniki do drzwi – na jaki ich rodzaj warto postawić?
Stopery do drzwi, inaczej zwane ogranicznikami lub odbojami, niwelują ryzyko trzaskania i powstawania nieestetyczny zarysowań na ścianie, tapecie oraz na […]
Choroby tarczycy – jakie wyróżniamy?
Choroby tarczycy – jakie wyróżniamy?
Choroby tarczycy to te, które dotyczą gruczołu tarczowego. Tarczyca wpływa na wiele aspektów naszego zdrowia, w tym na nasz metabolizm […]