Pomieszczenia czyste – jakie warunki powinny spełniać?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Czyste pomieszczenia, znane również jako kontrolowane środowiska, służą do ochrony wrażliwego sprzętu przed zanieczyszczeniem pyłem, brudem i innymi potencjalnie szkodliwymi cząstkami.

Czym są pomieszczenia czyste?

Czyste pomieszczenie to przestrzeń w budynku, która została zaprojektowana w taki sposób, aby poziom zanieczyszczeń był kontrolowany. Może to wynikać z rodzaju sprzętu używanego w tym pomieszczeniu lub produktów w nim wytwarzanych. Czyste pomieszczenia mogą być wymagane dla urządzeń elektronicznych, takich jak komputery i drukarki, lub mogą być wykorzystywane przez firmy farmaceutyczne do produkcji leków i szczepionek.

Charakterystyka pomieszczeń czystych

Pomieszczenia czyste powinny charakteryzować się niskim poziomem cząstek stałych, takich jak kurz czy pyłki, aby utrzymać z dala od zanieczyszczeń, które mogą uszkodzić delikatny sprzęt lub wywołać alergie. Wszystkie pomieszczenia w obiekcie muszą być zgodne z przepisami dotyczącymi zdrowia i bezpieczeństwa, ale pomieszczenia czyste są często projektowane z dodatkowymi środkami podjętymi w celu zapewnienia, że spełniają surowe normy. Dzięki nim, kwalifikacja pomieszczeń czystych przebiega jak należy. Obejmują one:

a) Wysokowydajne filtry cząstek stałych (HEPA) – usuwają one drobne cząstki z powietrza, zanim dostanie się ono do pomieszczenia. Filtry mogą być regularnie wymieniane w zależności od tego, jak często są używane i jak dużo kurzu lub brudu nagromadziło się wewnątrz nich.

b) Czyste pomieszczenie pod ciśnieniem – wykorzystuje ono podciśnienie poprzez system wyciągowy do zasysania zanieczyszczonych cząstek z zewnątrz do pomieszczenia, zamiast pozwalać im uciec do innych części obiektu. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku pomieszczeń czystych, które nie są stale eksploatowane, ponieważ zmniejsza to ilość wymaganego czyszczenia.

Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (ISO) wymaga, aby pomieszczenie czyste było wolne od ponad 1000 cząstek na stopę sześcienną (1/metr sześcienny).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Na jaki rodzaj franczyzy najlepiej jest się zdecydować, chcąc prowadzić własny biznes?
Na jaki rodzaj franczyzy najlepiej jest się zdecydować, chcąc prowadzić własny biznes?
To, jaki rodzaj działalności najlepiej prowadzić w ramach franczyzy, zależy od wielu czynników. Co należy uwzględnić przy wyborze franczyzy? Po […]
Jakie właściwości mają herbaty odchudzające?
Jakie właściwości mają herbaty odchudzające?
Naturalne herbaty odchudzające stanowią nieocenione wsparcie w procesie zrzucania zbędnych kilogramów. Są nie tylko skuteczne, ale także cieszą podniebienie paletą […]
Zbiorniki betonowe – co warto wiedzieć przed montażem?
Zbiorniki betonowe – co warto wiedzieć przed montażem?
Mieszkając w domu jednorodzinnym, musimy zadbać o właściwe odprowadzanie nieczystości. Niepoprawne postępowanie ze ściekami grozi bowiem przedostaniem się na teren […]