Powszechnie używane oświetlenie drogowe

Na drogach często montuje się różnorodne urządzenia, które mają za zadanie zapewnić kierowcom i innym użytkownikom ruchu wysoki poziom bezpieczeństwa. Są to przede wszystkim znaki i tablice, ale również elementy oświetlenia w postaci specjalnych lamp drogowych, sygnalizacji tymczasowej czy punktowych odblasków na nawierzchni. W większości zapewniają one wystarczająco wysoką jakość emitowanego światła. Posiada je w swojej ofercie każdy profesjonalny i dobrze wyposażony sklep drogowy

Rozwiązania gwarantujące bezpieczeństwo na drodze

Na poboczach jezdni montuje się przede wszystkim lampy ostrzegawcze, odpowiedzialne za wczesne informowanie kierowców o ewentualnym niebezpieczeństwie – zazwyczaj związanym z robotami na jakimś odcinku drogi. Tego typu konstrukcje emitują bardzo jasne i wyraźne światło, przez co są doskonale widoczne nawet z dużej odległości. Podobna rolę pełnią też zresztą lampy zmierzchowe (z żółtym albo czerwonym odbłyśnikiem), które są wyposażone w czujnik zmierzchu i wysyłają pulsacyjne sygnały świetlne (uruchamiają się jedynie przy niskim natężeniu światła dziennego). Instaluje się je zazwyczaj na tzw. barierach zabezpieczających oraz znakach.

Innym rodzajem oświetlenia drogowego jest tymczasowa sygnalizacja świetlna, montowana w rejonach robót drogowych, ale nie tylko. Takie urządzenia są również stawiane w miejscach o dużym natężeniu ruchu i tam, gdzie widoczność jest mocno ograniczona. Ich podstawową rolą jest automatyczne kierowanie ruchem i zapobieganie powstawaniu zatorów bez udziału policji. Warto też wspomnieć o  nawierzchniach punktowych z elementami odblaskowymi. Są one wykorzystywane przede wszystkim w miejscach szczególnie niebezpiecznych, w których należy zachować ogromną ostrożność.

Dodaj komentarz

siedem + 7 =