Z jakich materiałów można uszyć torby?

Torba to jeden z podstawowych dodatków do stylizacji damskich i męskich. Pełni ona przede wszystkim funkcję praktyczną, ponieważ służy do przechowywania najważniejszych rzeczy w trakcie wyjścia na miasto, do pracy czy do sklepu. Oprócz tego jest często traktowana jako element ozdobny. Jest to konstrukcja stosunkowo łatwa do stworzenia, dlatego wiele osób decyduje się ją uszyć w zaciszu własnego domu, oszczędzając w ten sposób sporo pieniędzy. W niniejszym artykule zostaną wymienione najlepsze materiały do szycia toreb. 

Tkaniny mocne i sztywne to strzał w dziesiątkę 

Najbardziej odpowiednie do szycia toreb są materiały wytrzymałe i stosunkowo grube, które przetrwają w każdych warunkach i dobrze zniosą codzienną eksploatację. Mowa tutaj w szczególności o naturalnym płótnie (np. bawełnianym), jeansie, alkantarze (zwanej potocznie ekozamszem), skórze oraz różnych odmianach wełny. Dobrze sprawdzą się też torby z juty, która nie jest co prawdą zbyt atrakcyjna pod względem wizualnym, ale za to niezwykle odporna na wszelkie uszkodzenia mechaniczne.

Należy natomiast koniecznie unikać materiałów z włosem, takich jak aksamit czy plusz, ponieważ są one rzadko tkane i nadmiernie rozciągliwe. Okażą się zatem niezbyt przyjemne w użytkowaniu, a na dodatek sprawią nam sporo kłopotów podczas szycia. Jeśli jednak mimo wszystko zdecydujemy się na tkaninę cienką i wiotką, wówczas pamiętajmy o zastosowaniu specjalnych usztywniaczy, przeznaczonych do umieszczenia wewnątrz dwóch warstw materiału. Najpopularniejsze z nich to zdecydowanie fizelina oraz watolina.

 

Dodaj komentarz

jeden + 11 =