Budowa i działanie akumulatorów żelowych

Akumulatory żelowe to urządzenia wykorzystywane głównie tam, gdzie wymagane jest szczelne zasilanie bez ryzyka wycieku szkodliwego, żrącego kwasu. Montuje się je zwłaszcza w pojazdach o niewielkim zapotrzebowaniu na moc rozruchową, czyli np. w skuterach, motorowerach oraz wózkach golfowych czy inwalidzkich. Niekiedy też znajdują zastosowanie w karetkach i wozach policyjnych wyposażonych w liczne układy elektryczne, w których pełnią rolę pomocniczego sprzętu zasilającego. Wiele wydajnych akumulatorów żelowych można znaleźć w sklepie internetowym, np. na https://sklep.prostowniki-akumulatory.pl/.

Udoskonalona wersja baterii kwasowo-ołowiowej

Akumulatory żelowe są stosunkowo proste w budowie, ponieważ składają się z wytrzymałej obudowy, kolektorów wykonanych ze stopów ołowiu, a także żelu opartego na kwasie siarkowym i krzemionce. Ich ogromną zaletą jest przede wszystkim to, że są w stanie działać w prawie każdej pozycji – w przeciwieństwie do tradycyjnych urządzeń kwasowo-ołowiowych, które mogą funkcjonować wyłącznie w pionie ze względu na duże ryzyko wycieku płynnego elektrolitu. To właśnie konsystencja wypełnienia jest głównym elementem różniącym oba sprzęty.

Inny niewątpliwy atut omawianych konstrukcji to całkowita bezobsługowość objawiająca się tym, że użytkownik nie musi kontrolować gęstości ani poziomu czynnika oraz stale uzupełniać wody destylowanej. Dla wielu osób duże znaczenie ma również wysoka odporność na głębokie rozładowanie i wstrząsy, a ponadto możliwość łatwego wykorzystania w pracy cyklicznej. Dodajmy, że najbardziej uniwersalne są akumulatory żelowe 12v posiadające 6 ogniw.

Dodaj komentarz

16 − piętnaście =