Na czym polega postprodukcja?

Postprodukcja to finalny etap prac nad każdym filmem, który następuje bezpośrednio po etapie produkcji, natomiast poprzedza etap dystrybucji (rozpowszechniania) dzieła. Przeważnie trwa on najdłużej i obejmuje takie czynności, jak choćby montaż obrazu czy tworzenie muzyki i efektów dźwiękowych. Zazwyczaj wykorzystuje się w tym celu zaawansowane oprogramowanie. Doskonałym przykładem jest Davinci Resolve, czyli program służący do nieliniowej edycji materiału wideo, zawierający wiele nowoczesnych narzędzi do kontroli oraz korekty kolorów.  

Etap niezbędny przy tworzeniu profesjonalnych produkcji filmowych

Pierwszym istotnym działaniem podejmowanym na etapie postprodukcji jest montaż obrazu, polegający na dokładnej selekcji i uporządkowaniu całego materiału z pomocą odpowiedniego oprogramowania (łączenie scen, kadrów czy ujęć). Następnie fachowcy zajmują się kreowaniem efektów wizualnych w technice 2D oraz 3D, takich jak cyfrowy makijaż postaci, kostiumy czy scenografia.

Niezbędne jest również łączenie w całość poszczególnych materiałów – zarówno tych stworzonych w pełni komputerowo, jak i pozyskanych z bibliotek znanych pod nazwą stock footage. Kolejnym niezwykle ważnym elementem postprodukcji jest udźwiękowienie, czyli stworzenie efektów dźwiękowych, które nie zostały nagrane w rzeczywistości (w tym zwłaszcza ścieżki muzycznej).

Pozostałe działania to m.in. dodawanie napisów, korekcja barwna, końcowy transfer materiałów, a także stworzenie tzw. kopii wzorcowej. Postprodukcja bardzo często wymaga obecności reżysera, mającego ogromny wpływ na kształt filmu. Dodajmy, że przy profesjonalnych produkcjach korzysta się z oprogramowania i sprzętu wyłącznie uznanych producentów, a jednym z nich jest Avid. Produkty tej marki można znaleźć m.in. w tym sklepie: https://creativetools.pl/producenci/avid

Dodaj komentarz

osiemnaście + 6 =