Wiele osób myśli, że kleszcze można spotkać wyłącznie w lesie. To mylne przekonanie, ponieważ występują one równie często zarówno w parkach i na łąkach, jak i w przydomowych ogrodach oraz na działkach. Ze względu na to, że kleszcze przenoszą wiele groźnych chorób, bez wątpienia powinniśmy z nimi walczyć. Można przy tym stosować dwie metody – naturalną, polegającą na zasadzeniu na działce konkretnych gatunków roślin o działaniu odstraszającym, jak i chemiczną, opierającą się na u użyciu stosownych preparatów. Tego rodzaju środki można bez problemu kupić na https://www.profesjonalneopryski.pl/.
Naturalnym środowiskiem występowania kleszczy są lasy liściaste oraz iglaste, a także zarośla, w tym zwłaszcza miejsca o dużej wilgotności. W ostatnich latach pajęczaki te zaczęły się jednak masowo pojawiać w ogrodach i na działkach, co jest bezpośrednią przyczyną ocieplenia klimatu. Larwy tych szkodników są również przynoszone przez zwierzęta domowe, gryzonie i ptaki. Ukąszenie kleszcza grozi wieloma chorobami, takimi jak choćby borelioza, zapalenie mózgowe czy babeszjoza. Dlatego też konieczne jest stosowanie metod zmierzających do pozbycia się ich z przestrzeni, na których przebywają ludzie, np. wspomnianych działek.
Pierwszym skutecznym sposobem jest posadzenie konkretnych roślin – wrotyczu, tataraku, czeremchy zwyczajnej, kocimiętki, cebuli czy chrzanu. Wydzielają one bowiem specyficzny zapach odstraszający omawiane szkodniki, a niektóre posiadają też w sobie substancje, które zabijają je na miejscu. Poza tym w sklepach są dostępne różne preparaty chemiczne. Zdecydowanie najlepsze środki na kleszcze to te w formie oprysków. Wystarczy je rozrobić w wodzie zgodnie z instrukcją i nanieść za pomocą specjalnego urządzenia na rośliny rosnące na działce.