Na czym polega i kiedy jest stosowane szynowanie zębów?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W konsekwencji chorób lub urazów mechanicznych zęby mogą się rozchwiać i utrudniają lub wręcz uniemożliwiają prawidłowe żucie pokarmu. W przypadku zaawansowanych zmian w obrębie przyzębia wykonuje się zabieg zwany szynowaniem – to składowa leczenia problemów przyzębia, takich jak np. parodontoza czy urazy szczęki. Jego celem jest unieruchomienie poluzowanych zębów. Szynowanie zębów może być wykonane tymczasowo lub na stałe.

Jest to też metoda leczenia stosowana w przypadku bruksizmu (mimowolne zgrzytanie zębami) a także zabezpieczenia po zabiegach naruszających stabilność uzębienia. Polega na unieruchomieniu zębów poprzez połączenie ich przy użyciu specjalnego materiału dającego efekt wzmocnienia. Tak połączone zęby są odporniejsze na siły wyważające, które powstają podczas przeżuwania pokarmu.

Szyny tymczasowe i trwałe

Tymczasowe pełnią rolę swoistego opatrunku po zabiegach na przyzębiu. Wykorzystuje się je także dla zrównoważenia zgryzu po użyciu cementu chirurgicznego lub w trakcie terapii nawyków ruchowych szczęki.
Natomiast szyny stałe dzielą się na niezdejmowane i zdejmowane, wewnętrzne i zewnętrzne. Ustawiają one zgryz w prawidłowej pozycji oraz unieruchamiają zęby. Nie mają wpływu na komfort w jamie ustnej i są niemal niewidoczne z zewnątrz. Kolor szyn dobiera się drobiazgowo do barwy uzębienia. Przed ich założeniem trzeba zeszlifować część powierzchni zębowych.

Plusy i minusy szynowania

Znaczącym minusem wydają się być trudności w utrzymaniu higieny, które mogą sprzyjać rozwojowi próchnicy, co oznacza częstsze kontrole stomatologiczne. Pakiet korzyści w postaci zahamowania rozwoju destrukcji przyzębia, odroczenia wszczepiania implantów czy założenia protezy jednak skłania wielu pacjentów do poddania się zabiegowi.

Artykuł przygotowany we współpracy z Apdent – ortodonta Poznań.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie kroki należy podjąć w celu wykonania stosownego remontu w mieszkaniu?
Jakie kroki należy podjąć w celu wykonania stosownego remontu w mieszkaniu?
Mając w planach remont mieszkania, należy ustalić kolejne kroki, aby cały proces przebiegał szybciej i sprawniej. W pierwszej kolejności należy […]
Jak pozycjonować stronę internetową?
Jak pozycjonować stronę internetową?
Większość ludzi myśli o SEO jako o sposobie na uzyskanie wysokiej pozycji w wyszukiwarkach. Ale SEO to właściwie tylko jeden […]
Co brać pod uwagę przy wysyłani paczki za granicę?
Co brać pod uwagę przy wysyłani paczki za granicę?
Jeśli chcemy wysłać paczkę za granicę, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim cenę, jaką zaoferują nam poszczególne firmy transportowe.Trzeba mieć […]