Gdzie używane są łożyska?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jednym z ważnych elementów wykorzystywanych na szeroką skalę we wszystkich gałęziach przemysłu jest łożysko. Zamontowanie go w maszynie pozwala wprawić w ruch podtrzymywaną część. Dzięki temu siły są rozłożone na strukturę całego mechanizmu. Istnieją różne rodzaje, w zależności od budowy i rodzaju zastosowania.

Najpopularniejszy rodzaj

Łożyskami tocznymi określa się całą grupę mechanizmów, która z uwagi na budowę dzieli się na kolejne kategorie – można tu wymienić  kulkowe, igiełkowe, toroidalne, walcowe oraz stożkowe. Są one wszechobecne w przemyśle samochodowym, maszynowym a także rolniczym. Ten rodzaj składa się z dwóch pierścieni, między którymi znajdują się elementy toczne, wprawiające w ruch oba pierścienie.

Łożyska kulkowe – elementami tocznymi są tu kulki. Wyjątkowa trwałość i prosty montaż przemawiają za szerokim zakresem zastosowań. Dawniej kulki były wykonywane tylko i wyłącznie z metalu, w tej chwili wykorzystuje się polimery, które zwiększają parametry wytrzymałościowe, zwłaszcza na działanie substancji chemicznych – są idealne np. w przemyśle spożywczym czy odzieżowym.

Zespół dopasowany w pary

W przypadku łożysk stożkowych często wykorzystuje się je w kombinacjach – łożyska parowane pozwalają na sprytne rozwiązanie wielu problemów naraz. Są one dopasowywane w różnych układach – w zależności od potrzeb wyróżniamy systemy: X, O lub tandem. Dzięki prostej zabudowie można uniknąć błędów związanych z montażem. Posiadają one ogromną zdolność przenoszenia obciążeń, dlatego są chętnie wykorzystywane w przemyśle ciężkim.

Typ ślizgowy oraz liniowy

Łożyska ślizgowe nie mają części pośredniczących, które są ruchome. Idealnie nadają się do ciasnych przestrzeni. Stosuje się je w transporcie, w mechanizmach składania i w przegubach. Są także obecne w wózkach widłowych, urządzeniach medycznych, przemyśle samochodowym i lotniczym. Przy ruchu liniowym niezbędne są łożyska liniowe. Ruch odbywa się wzdłuż elementu prowadzącego – szyny lub wałka. Zwykle są wykonane z metalu, lecz coraz częstszym materiałem są polimery.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Typy diet, które przyniosą szybkie efekty
Typy diet, które przyniosą szybkie efekty
Wiele osób chce poprawić swój styl żywienia, aby osiągnąć wymarzoną sylwetkę czy też poprawić swoje zdrowie. Niektórzy skupiają się w […]
Co jest potrzebne aby samodzielnie skręcić papierosa?
Co jest potrzebne aby samodzielnie skręcić papierosa?
Osoby palące coraz częściej decydują się na samodzielne skręcanie papierosów. Działanie to podyktowane jest nie tylko oszczędnością ale także swobodną […]
Jakie sprzęty przydadzą się podczas kilkudniowego wyjazdu na ryby?
Jakie sprzęty przydadzą się podczas kilkudniowego wyjazdu na ryby?
Wędkarstwo to zajęcie rekreacyjno-sportowe, które jest zaskakująco popularne w naszym kraju. Na początku każdy miłośnik łowienia ryb spędza nad wodą […]