Gdzie używane są łożyska?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jednym z ważnych elementów wykorzystywanych na szeroką skalę we wszystkich gałęziach przemysłu jest łożysko. Zamontowanie go w maszynie pozwala wprawić w ruch podtrzymywaną część. Dzięki temu siły są rozłożone na strukturę całego mechanizmu. Istnieją różne rodzaje, w zależności od budowy i rodzaju zastosowania.

Najpopularniejszy rodzaj

Łożyskami tocznymi określa się całą grupę mechanizmów, która z uwagi na budowę dzieli się na kolejne kategorie – można tu wymienić  kulkowe, igiełkowe, toroidalne, walcowe oraz stożkowe. Są one wszechobecne w przemyśle samochodowym, maszynowym a także rolniczym. Ten rodzaj składa się z dwóch pierścieni, między którymi znajdują się elementy toczne, wprawiające w ruch oba pierścienie.

Łożyska kulkowe – elementami tocznymi są tu kulki. Wyjątkowa trwałość i prosty montaż przemawiają za szerokim zakresem zastosowań. Dawniej kulki były wykonywane tylko i wyłącznie z metalu, w tej chwili wykorzystuje się polimery, które zwiększają parametry wytrzymałościowe, zwłaszcza na działanie substancji chemicznych – są idealne np. w przemyśle spożywczym czy odzieżowym.

Zespół dopasowany w pary

W przypadku łożysk stożkowych często wykorzystuje się je w kombinacjach – łożyska parowane pozwalają na sprytne rozwiązanie wielu problemów naraz. Są one dopasowywane w różnych układach – w zależności od potrzeb wyróżniamy systemy: X, O lub tandem. Dzięki prostej zabudowie można uniknąć błędów związanych z montażem. Posiadają one ogromną zdolność przenoszenia obciążeń, dlatego są chętnie wykorzystywane w przemyśle ciężkim.

Typ ślizgowy oraz liniowy

Łożyska ślizgowe nie mają części pośredniczących, które są ruchome. Idealnie nadają się do ciasnych przestrzeni. Stosuje się je w transporcie, w mechanizmach składania i w przegubach. Są także obecne w wózkach widłowych, urządzeniach medycznych, przemyśle samochodowym i lotniczym. Przy ruchu liniowym niezbędne są łożyska liniowe. Ruch odbywa się wzdłuż elementu prowadzącego – szyny lub wałka. Zwykle są wykonane z metalu, lecz coraz częstszym materiałem są polimery.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czy ekspozycja nagród ma wpływ na motywację?
Czy ekspozycja nagród ma wpływ na motywację?
Zamiłowanie do sportu rodzi się z małych sukcesów. Psychologia sportu przykłada szczególną uwagę do celebrowania wszelkiego rodzaju osiągnięć, które stają […]
Jak wykonuje się makijaż permanentny?
Jak wykonuje się makijaż permanentny?
Makijaż permanentny jest wykonywany przez wyszkolonego technika przy użyciu sterylnych narzędzi w czystym, bezpiecznym środowisku. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu […]
Kawa w kapsułkach – czym różni się od zwykłej kawy?
Kawa w kapsułkach – czym różni się od zwykłej kawy?
Kawa w kapsułkach to bardzo nowoczesne rozwiązanie, które jest coraz częściej wybierane przez klientów ceniących sobie wysoką jakość oraz komfort […]