Jak działa i z czego zbudowany jest filtr kasetowy?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Filtr kasetowy jest najczęściej spotykanym typem filtra wody i jest on dość łatwy w instalacji. Mogą być stosowane zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i komercyjnych.

Jak zbudowane są filtry kasetowe?

Filtry kasetowe składają się z wkładu zawierającego granulki węgla aktywnego, który pomaga usunąć zanieczyszczenia z wody. Wkłady mogą być również wykonane z polipropylenu, polietylenu, a nawet włókien szklanych. Wkłady te mają małe otwory w nich, które pozwalają wodzie przejść, a jednocześnie utrzymują zanieczyszczenia na zewnątrz.

Filtry kasetowe działają przy użyciu wymiennego, plisowanego wkładu filtracyjnego do wychwytywania brudu i zanieczyszczeń. Wkłady te mają tysiące maleńkich porów, które wyłapują cząsteczki tak małe jak 1 mikron (1/100 szerokości ludzkiego włosa). Woda przechodzi przez te pory do ciała wkładu, a następnie przemieszcza się przez inny zestaw mniejszych otworów w ciele zwanych „otworami wyciekowymi”. Otwory te pozwalają na wydostanie się uwięzionego powietrza, nie pozwalając na wydostanie się z nim brudu lub zanieczyszczeń.

Rodzaje wkładów

Istnieje kilka różnych rodzajów wkładów, które można wykorzystać w systemie filtrującym:

  • Wkład płaski to prosta konstrukcja składająca się z dwóch płaskich elementów połączonych ze sobą małymi klipsami lub uchwytami. Wkłady te są zazwyczaj niedrogie i łatwe do wymiany w razie potrzeby, ale mają tendencję do zatykania się częściej niż inne rodzaje wkładów, ponieważ między dwoma panelami jest mało miejsca na uwięzione cząstki.
  • Wkład plisowany ma kształt harmonijki i posiada duże zagięcia, dzięki czemu jest więcej powierzchni niż w przypadku filtra z płaskim panelem. Pozwala to na lepszą filtrację przy niższym spadku ciśnienia (jak duży jest opór przy przepływie przez filtr). Wkłady plisowane są również łatwiejsze w instalacji, ponieważ nie tworzą tak dużego oporu jak panele płaskie podczas testowania przepływu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak działają termostaty?
Jak działają termostaty?
Termostat jest prostym urządzeniem stosowanym w większości rozwiązań grzewczych i chłodniczych. Jego budowa może być uzależniona od przeznaczenia, ale w […]
Zdrowe jedzenie z dostawą do domu, czyli profesjonalny catering dietetyczny
Zdrowe jedzenie z dostawą do domu, czyli profesjonalny catering dietetyczny
W dzisiejszych czasach profesjonalny catering dietetyczny cieszy się coraz większą popularnością. Szybkie tempo życia sprawia, że jest to idealne rozwiązanie […]
Konserwacja i wymiana instalacji elektrycznych w Poznaniu
Konserwacja i wymiana instalacji elektrycznych w Poznaniu
Dobrze działająca, utrzymana w najlepszym możliwym stanie instalacja elektryczna gwarantuje niezawodne funkcjonowanie wszystkich urządzeń znajdujących się w budynku. Dlatego też […]