Właściwa konserwacja podzespołów w silnikach spalinowych jest istotna. Każda część mechaniczna, która wprawia w ruch nasz ulubiony pojazd, musi być odpowiednio zabezpieczona. Chociaż każdy element silnika kiedyś się zużyje, możemy skutecznie przedłużyć jego żywotność. Co wpływa na długotrwałą i bezpieczną pracę podzespołów silnika spalinowego?
Podstawowym produktem do zminimalizowania tarcia elementów mechanicznych i przedłużania ich żywotności jest smar, a w przypadku silników spalinowych w samochodach i motocyklach — olej silnikowy. Jego zadaniem jest odpowiednie smarowanie tłoków w cylindrach oraz innych elementów, bez których odpowiednia praca nie będzie możliwa. Spośród wielu dostępnych rodzajów, ukazanych na https://liquimoly.sklep.pl/86-olej-silnikowy-do-motocykla, należy wybrać ten odpowiedni do naszego silnika.
Niemniej ważny od samego rodzaju wlewanego oleju jest jego poziom. Sposób na skontrolowanie poziomu płynu w zbiorniku nie przysparza trudności. Na końcu szabelki znajduje się odpowiednio zaznaczone miejsce. Właściwy poziom oleju w silniku to taki, po którym wyznaczone miejsce po wyjęciu szabelki z otworu będzie w połowie oznaczone. Najczęściej na początku wyjmuje się wskaźnik z silnika, ociera czystym materiałem i wsuwa ponownie. Po drugim wyjęciu mamy pewność, że poziom oleju został wskazany prawidłowo. Co istotne, poziom oleju należy sprawdzać po wcześniejszym wychłodzeniu silnika, tak aby po zakończonej pracy, jak najwięcej płynu znalazło się w zbiorniku.