Jakie oświetlenie sprawdzi się w kuchni?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy, kto stał przed wyborem oświetlenia do kuchni, wie że nie jest to łatwe. Oferty sklepów są tak bogate, że podjęcie decyzji może przyprawić o zawrót głowy. Są jednak zasady, którymi trzeba się kierować. Najpierw warto zaplanować układ całego pomieszczenia.

Na co zwrócić uwagę? 

Przede wszystkim trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie czy kuchnia jest jasna dzięki naturalnemu światłu, czy może jest zaciemniona; czy jest duża, czy raczej niewielka. To pomoże określić schemat rozmieszczenia oświetlenia.  Musi być on spójny z aranżacją kuchni, układem mebli czy miejscem ustawienia stołu. Powinno być przede wszystkim praktycznie, a dopiero później ładnie.          

Oczywiście najważniejsze jest centralne oświetlenie, które w największym stopniu oświetla całą kuchnię. Tu sprawdzają się wiszące lampy np. plafony czy żyrandole. Te pierwsze przeznaczone są do małych pomieszczeń, drugie – do przestronnych.

Szeroki wybór oświetlenia można znaleźć np. na https://skleplamp.pl/Lampy-do-Kuchni-c25. Warto podejrzeć jak wyglądają gotowe aranżacje, by móc się zasugerować konkretnymi rozwiązaniami. Inne oświetlenie można zainstalować nad szafkami, a jeszcze inne nad stołem. Różnice polegają zarówno na wielkości lamp, ich rodzaju, jak i wysokości na jakiej zostaną zawieszone od sufitu. Przy pomocy oświetlenia wydziela się bowiem strefy w kuchni np. gotowania, jedzenia czy zmywania. Ciepłe światło jest zalecane nad stołem i jako oświetlenie centralne, natomiast zimne – pod szafkami. 

Do wyboru są również oprawy, lampy wiszące, halogenowe lampki czy całe listwy halogenowe. To ostatnie rozwiązanie sprawdzi się nad lub pod szafkami. Ma walor dekoracyjny, ale i funkcjonalny, bo oświetla wnętrza szafek. Z kolei nad stołem warto zainstalować dużą lampę z nieprzezroczystym kloszem. Dzięki temu światło będzie centralnie skierowane tam, gdzie powinno. Jeśli stół jest naprawdę duży mogą być potrzebne dwie lampy. 

Oświetlenie a styl kuchni

O wyborze oświetlenia w jego wizualnym aspekcie decyduje z kolei styl, w którym urządzona jest kuchnia. Inaczej będzie wyglądać w kuchni na wzór skandynawski, a inaczej w tej w stylu nowoczesnym. Niezmienne pozostaje rozmieszczenie poszczególnych elementów oświetlenia, w zgodzie z wyznaczonymi strefami roboczymi. 

Podsumowując, w kuchni spędzamy dużo czasu , dlatego ważne jest by była odpowiednio doświetlona. Jeśli nie czujemy się na siłach, aby zadbać o to samodzielnie, poprośmy o pomoc specjalistów i najpierw zróbmy projekt. Będziemy mieć pewność, że każda ze stref naszej kuchni jest idealnie oświetlona.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak należy dbać o stawy kolanowe?
Jak należy dbać o stawy kolanowe?
Układ ruchu to jeden z najważniejszych obszarów naszego ciała. Bez sprawnych mięśni oraz stawów trudno jest nam bowiem prowadzić normalny […]
Czy założenie własnej firmy logistycznej jest bardzo trudne?
Czy założenie własnej firmy logistycznej jest bardzo trudne?
Firmy logistyczne zajmują się zarządzaniem przepływem towarów od miejsca pochodzenia do miejsca przeznaczenia. Firmy logistyczne pomagają swoim klientom w redukcji […]
Gry komputerowe – jakimi sposobami można się dzielić z innymi, swoimi poczynaniami, wiedzą i osiągnięciami
Gry komputerowe – jakimi sposobami można się dzielić z innymi, swoimi poczynaniami, wiedzą i osiągnięciami
Gry komputerowe przeszły pewną ewolucję. W wyniku upowszechnienia się dostępu do Internetu formę zmieniła gra wieloosobowa. Ze wspólnej kanapy w […]