Jakie paliwo wybrać do ogrzewania domu zimą?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy właściciel domu jednorodzinnego musi podjąć decyzję, jakim konkretnie rodzajem paliwa będzie ogrzewał budynek w sezonie jesienno-zimowym. Przy wyborze opału warto zawsze wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Chodzi przede wszystkim o koszt jego zakupu i eksploatacji, dostępność, łatwość przechowywania oraz poziom komfortu obsługi pieca. Godne polecenia są w szczególności paliwa stałe w postaci naturalnego drewna, wysokiej jakości węgla, ekogroszku i koksu. Posiada je w swojej ofercie m.in. firma taka jak: https://iresta.com.pl.

Gwarancja oszczędności pieniędzy i komfortu termicznego

Do ogrzewania domów prywatnych w pierwszej kolejności idealnie nadaje się drewno opałowe – najlepiej pochodzące z drzew liściastych (buk, dąb, brzoza itp.) i składowane przez co najmniej 18 miesięcy w suchym, dobrze przewiewnym miejscu. Jego podstawowe zalety to stosunkowo niska cena, ekologiczny charakter (nie wydziela do atmosfery szkodliwych substancji) oraz w pełni satysfakcjonująca kaloryczność.

Alternatywę stanowi węgiel kamienny, który posiada podobne właściwości użytkowe i również kosztuje niewiele, ale jednocześnie mocno się pyli i zanieczyszcza środowisko naturalne. Dodatkowo jego eksploatacja wiąże się z koniecznością uciążliwej obsługi kotła, co zajmuje sporo czasu. Z tego względu węgiel jest polecany głównie osobom wyjątkowo oszczędnym lub nieposiadającym większych środków finansowych na zakup bardziej ekologicznego materiału.

Zamiast niego można natomiast z powodzeniem wykorzystywać ekogroszek, czyli drobne, dokładnie oczyszczone okruchy węgla o średnicy do 2,5 cm. Wyróżnia się on zaskakująco dużą wartością opałową (22-29 MJ/kg), a przy tym zawiera minimalną ilość siarki, popiołu, wilgoci i toksycznych związków. Jakby tego było mało, jest przeznaczony do spalania w nowoczesnym kotle z funkcją automatycznego sterowania, co przekłada się bezpośrednio na łatwość obsługi.

Na koniec należy jeszcze wspomnieć o koksie – sprasowanym węglu o wysokiej czystości chemicznej. Spala się on powoli, dosyć długo utrzymując optymalną temperaturę.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak spędzać wolny czas ze znajomymi?
Jak spędzać wolny czas ze znajomymi?
Praca i nauka są ważne, ale jeśli będą zbyt intensywne, mogą prowadzić do przemęczenia. W związku z tym każdy potrzebuje […]
Jak się czyści elewację?
Jak się czyści elewację?
Elewacje domów jednorodzinnych i pozostałych budynków brudzą się w takim samym stopniu, jak inne powierzchnie. Dodatkowo z czasem zaczyna się […]
Właściciele nieruchomości, kontra przedsiębiorcy – po czyjej stronie prawo?
Właściciele nieruchomości, kontra przedsiębiorcy – po czyjej stronie prawo?
Problem braku regulacji stanu prawnego odpłatnego korzystania z linii przesyłowych, zasadniczo pozostaje wciąż nierozwiązany. Prawo nie przewiduje jednoznacznej odpowiedzi na […]