Jakie paliwo wybrać do ogrzewania domu zimą?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy właściciel domu jednorodzinnego musi podjąć decyzję, jakim konkretnie rodzajem paliwa będzie ogrzewał budynek w sezonie jesienno-zimowym. Przy wyborze opału warto zawsze wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Chodzi przede wszystkim o koszt jego zakupu i eksploatacji, dostępność, łatwość przechowywania oraz poziom komfortu obsługi pieca. Godne polecenia są w szczególności paliwa stałe w postaci naturalnego drewna, wysokiej jakości węgla, ekogroszku i koksu. Posiada je w swojej ofercie m.in. firma taka jak: https://iresta.com.pl.

Gwarancja oszczędności pieniędzy i komfortu termicznego

Do ogrzewania domów prywatnych w pierwszej kolejności idealnie nadaje się drewno opałowe – najlepiej pochodzące z drzew liściastych (buk, dąb, brzoza itp.) i składowane przez co najmniej 18 miesięcy w suchym, dobrze przewiewnym miejscu. Jego podstawowe zalety to stosunkowo niska cena, ekologiczny charakter (nie wydziela do atmosfery szkodliwych substancji) oraz w pełni satysfakcjonująca kaloryczność.

Alternatywę stanowi węgiel kamienny, który posiada podobne właściwości użytkowe i również kosztuje niewiele, ale jednocześnie mocno się pyli i zanieczyszcza środowisko naturalne. Dodatkowo jego eksploatacja wiąże się z koniecznością uciążliwej obsługi kotła, co zajmuje sporo czasu. Z tego względu węgiel jest polecany głównie osobom wyjątkowo oszczędnym lub nieposiadającym większych środków finansowych na zakup bardziej ekologicznego materiału.

Zamiast niego można natomiast z powodzeniem wykorzystywać ekogroszek, czyli drobne, dokładnie oczyszczone okruchy węgla o średnicy do 2,5 cm. Wyróżnia się on zaskakująco dużą wartością opałową (22-29 MJ/kg), a przy tym zawiera minimalną ilość siarki, popiołu, wilgoci i toksycznych związków. Jakby tego było mało, jest przeznaczony do spalania w nowoczesnym kotle z funkcją automatycznego sterowania, co przekłada się bezpośrednio na łatwość obsługi.

Na koniec należy jeszcze wspomnieć o koksie – sprasowanym węglu o wysokiej czystości chemicznej. Spala się on powoli, dosyć długo utrzymując optymalną temperaturę.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie kroki należy podjąć w celu wykonania stosownego remontu w mieszkaniu?
Jakie kroki należy podjąć w celu wykonania stosownego remontu w mieszkaniu?
Mając w planach remont mieszkania, należy ustalić kolejne kroki, aby cały proces przebiegał szybciej i sprawniej. W pierwszej kolejności należy […]
Czym kierować się podczas zakupu materiału opałowego do domu?
Czym kierować się podczas zakupu materiału opałowego do domu?
Kiedy zbliża się sezon grzewczy, przychodzi czas na przygotowanie domu do zimy. Do jednej z ważniejszych spraw zaliczamy zakup odpowiedniego […]
Jak skorzystać z Tarczy Antykryzysowej?
Jak skorzystać z Tarczy Antykryzysowej?
Spadek obrotów i straty finansowe – to główne skutki kryzysu gospodarczego, stanowiącego skutek pandemii koronowirusa. W celu zminimalizowania negatywnych działań […]