Jazda na rowerze – jakie ma korzyści zdrowotne?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jazda na rowerze to świetny sposób na ćwiczenia, zwłaszcza jeśli masz napięty grafik. Jest mało intensywna, więc nie obciąża tak bardzo stawów. Ponadto jest wygodna i niedroga, ponieważ potrzebujesz tylko roweru i dobrych butów.

Aktywność aerobowa

Jazda na rowerze jest aktywnością aerobową, co oznacza, że pobudza serce do pracy i zwiększa ilość tlenu dostarczanego do mięśni. Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do regularnej jazdy na rowerze, zacznij powoli i stopniowo zwiększaj tempo. Najlepiej odczekać co najmniej trzy miesiące przed zwiększeniem dystansu lub poziomu intensywności.

Poprawia kondycję serca

Jazda na rowerze poprawia również kondycję sercowo-naczyniową poprzez zwiększenie tętna i budowanie wytrzymałości. Im bardziej intensywny jest trening, tym większy jest jego wpływ na serce.

Zwiększa siłę mięśni

Regularna jazda na rowerze może poprawić siłę mięśni w dolnej części ciała, ponieważ jazda na rowerze wykorzystuje mięśnie nóg bardziej niż mięśnie górnej części ciała. A ponieważ na rowerze tak często używasz nóg, z czasem stają się one silniejsze, co zmniejsza prawdopodobieństwo kontuzji podczas innych aktywności, takich jak bieganie czy uprawianie sportu.

Obniża poziom tkanki tłuszczowej

Jazda na rowerze może zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym zachowaniu masy mięśniowej i gęstości kości u starszych osób z nadwagą lub otyłością (osoby z BMI powyżej 30). Oznacza to, że nawet jeśli początkowo nie stracisz na wadze dzięki regularnej jeździe na rowerze, to i tak skorzystasz z poprawy zdrowia układu sercowo-naczyniowego i zmniejszenia ryzyka utraty wagi.

Jeśli chcesz jeździć rowerem, ale masz mało miejsca na jego przechowywanie, to koniecznie sprawdź stronę internetową: https://bike2box.com/stojaki-rowerowe.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Dieta pudełkowa – jakie korzyści można odnieść z zamawiania dań w takiej formie
Dieta pudełkowa – jakie korzyści można odnieść z zamawiania dań w takiej formie
Wchodząc na wagę z niepokojem patrzysz na wyświetlane kilogramy. To najwyższy czas, żeby zrobić coś ze swoją wagą. I nie […]
Warunki wynajmu samochodu
Warunki wynajmu samochodu
Wynajem samochodów jest dzisiaj coraz popularniejszą usługą. Warto mieć jednak na uwadze, że odbywa się na różnych zasadach. Niektóre reguł […]
Jakich narzędzi używają na co dzień weterynarze?
Jakich narzędzi używają na co dzień weterynarze?
Praca lekarzy weterynarii to nie tylko okresowe szczepienia psów i kotów. Na zapleczach ich gabinetów odbywają się poważne zabiegi chirurgiczne […]