Kiedy i jak należy wykonać pomiar sytuacyjno-wysokościowy?

Przy wytyczaniu działek oraz przy budowie domów i wszelkich obiektów, często napotykamy na konieczność wykonania pomiarów geodezyjnych. Dzwonimy wtedy do pobliskiego geodety i umawiamy się, a po jakimś czasie przyjeżdża człowiek z niwelatorem na trójnogu i wykonuje czynności, o których zwykli śmiertelnicy nie mają pojęcia. Dlaczego właściwie jest to potrzebne? Czemu w tak wielu wypadkach wymaga tego prawo?

Geodeta musi posiadać stosowne wykształcenie i uprawnienia

Nie możemy sami wykonać potrzebnych pomiarów. Geodezja wymaga sporej wiedzy, szczególnie matematycznej i fizycznej i nie jest to wcale łatwy zawód. Dokonywanie pomiarów sytuacyjno-wysokościowych jest skomplikowane i lepiej powierzyć je dobrze wybranemu profesjonaliście, np. http://geodraw.pl/, by mieć pewność, że zostało przeprowadzone w sposób prawidłowy. Jednak w jakich sytuacjach taki pomiar jest w ogóle potrzebny?

Zatrudnienie profesjonalnego geodety jest potrzebne najczęściej do wytyczenia granic działek, by przebiegały idealnie równo i według tego, co zostało zgłoszone do gminy, a także do tyczenia budynków i innych budowanych obiektów lub sieci elektrycznych. Geodeci sporządzają także mapy numeryczne oraz projektowe. Są konieczni także do sporządzenia dokumentacji, która służy uzyskaniu urzędowej decyzji o warunkach zabudowy na danym terenie. Geodeci dostarczają także dane do państwowych archiwów, dzięki czemu możliwa jest rozbudowa systemów, w których gromadzone są informacje ewidencyjne i na temat uzbrojenia konkretnego terenu.

Dodaj komentarz

13 − dwa =