Kiedy i jak należy wykonać pomiar sytuacyjno-wysokościowy?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Przy wytyczaniu działek oraz przy budowie domów i wszelkich obiektów, często napotykamy na konieczność wykonania pomiarów geodezyjnych. Dzwonimy wtedy do pobliskiego geodety i umawiamy się, a po jakimś czasie przyjeżdża człowiek z niwelatorem na trójnogu i wykonuje czynności, o których zwykli śmiertelnicy nie mają pojęcia. Dlaczego właściwie jest to potrzebne? Czemu w tak wielu wypadkach wymaga tego prawo?

Geodeta musi posiadać stosowne wykształcenie i uprawnienia

Nie możemy sami wykonać potrzebnych pomiarów. Geodezja wymaga sporej wiedzy, szczególnie matematycznej i fizycznej i nie jest to wcale łatwy zawód. Dokonywanie pomiarów sytuacyjno-wysokościowych jest skomplikowane i lepiej powierzyć je dobrze wybranemu profesjonaliście, np. http://geodraw.pl/, by mieć pewność, że zostało przeprowadzone w sposób prawidłowy. Jednak w jakich sytuacjach taki pomiar jest w ogóle potrzebny?

Zatrudnienie profesjonalnego geodety jest potrzebne najczęściej do wytyczenia granic działek, by przebiegały idealnie równo i według tego, co zostało zgłoszone do gminy, a także do tyczenia budynków i innych budowanych obiektów lub sieci elektrycznych. Geodeci sporządzają także mapy numeryczne oraz projektowe. Są konieczni także do sporządzenia dokumentacji, która służy uzyskaniu urzędowej decyzji o warunkach zabudowy na danym terenie. Geodeci dostarczają także dane do państwowych archiwów, dzięki czemu możliwa jest rozbudowa systemów, w których gromadzone są informacje ewidencyjne i na temat uzbrojenia konkretnego terenu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Zalety uczęszczania na psychoterapię
Zalety uczęszczania na psychoterapię
Chyba nikomu z nas nie brakuje w życiu problemów. Na szczęście, świadomość Polaków na temat zdrowia psychicznego coraz bardziej się […]
Gdzie można powiesić plakaty?
Gdzie można powiesić plakaty?
Dekoracje ścienne mogą przybierać różną formę. Od lat popularnymi ozdobnikami ścian są plakaty. Niegdyś przedstawiały muzycznych, czy sportowych idoli, dziś […]
Jak wybrać prezent z charakterem?
Jak wybrać prezent z charakterem?
Wybór prezentu dla bliskiej nam osoby nigdy nie jest łatwy. Owszem zdarza się, że już wcześniej wiemy co dana osoba […]