W zakładach przemysłowych podczas procesów technologicznych powstaje bardzo duża ilość ścieków. Mają one wysoką szkodliwość biologiczną, dlatego muszą zostać poddane procesowi oczyszczania. W trosce o środowisko coraz więcej zakładów przemysłowych prowadzi racjonalną gospodarkę wodną. Stosowanie nowych metod oczyszczania ścieków pozwala na wprowadzenie w zakładach zamkniętych obiegów wody. Ścieki własne są oczyszczane i następnie wykorzystywane w celach przemysłowych.
Wyróżnia się kilka rodzajów metod oczyszczania ścieków:
Ważne, aby przy jak najniższym nakładzie kosztów uzyskać jak najlepszy efekt oczyszczania ścieków.
Jedną z nowych metod chemicznych oczyszczania ścieków jest użycie EKOFLOKu. Jest to naturalny koagulant, który redukuje metale ciężkie od 50 do nawet 90%. Pochodzi z odnawialnych upraw czarnej akacji w Brazylii i jest w 100% biodegradowalny. Używanie EKOFLOKu jest bardziej ekonomiczne w porównaniu do standardowych koagulantów.
Kolejna z nowych metod oczyszczania ścieków. ROQUAT ATR zastępuje koagulanty żelazowe i glinowe podczas strącania fosforu i oczyszczania ścieków. Środek ten ma wiele zalet. Przede wszystkim charakteryzuje się wysoką wydajnością oraz zwiększa szybkość sedymentacji, co z kolei zmniejsza objętość osadu. Poza tym redukuje w zawiesinie ilość składników stałych oraz eliminuje sole nieorganiczne wywołujące korozję.
Szeroką ofertę nowoczesnych koagulantów organicznych można znaleźć na stronie: https://www.tegal.pl/technologie/oczyszczanie-sciekow/. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod można zmniejszyć koszty oczyszczania ścieków oraz zapomnieć o problemach przekroczonych limitów stężeń jonów na oczyszczalni. Jest to doskonałe rozwiązanie, aby gospodarka wodno-ściekowa była bardziej oszczędna i wydajna.