Jakich narzędzi używają na co dzień weterynarze?

Praca lekarzy weterynarii to nie tylko okresowe szczepienia psów i kotów. Na zapleczach ich gabinetów odbywają się poważne zabiegi chirurgiczne zwierząt towarzyszących i gospodarskich. Jednak to nadal nie koniec obowiązków i czynności, do których potrzebne są specjalistyczne narzędzia weterynaryjne. Z czego korzystają weterynarze, niosąc pomoc zwierzętom wszelkich gatunków i rozmiarów?

Narzędzia i sprzęt weterynaryjny – by ratować życie i zdrowie naszych pupili

Żadna placówka weterynaryjna i żaden gabinet zajmujący się leczeniem zwierząt nie mogą obejść się bez specjalistycznego sprzętu. Część z używanych narzędzi i akcesoriów nie różni się od tych, z jakich korzystają lekarze innych specjalizacji. Jednak specyfika pracy ze zwierzętami wymaga też zaopatrzenia w narzędzia przeznaczone wyłącznie do pracy weterynarza. Mogą być to przyrządy służące do poskramiania takie jak np. chwytaki, kagańce czy też klatki, ale i rękawice ochronne dla samych lekarzy oraz specjalne narzędzia dostosowane do unikalnej anatomii poszczególnych czworonogów.

W ratowaniu zdrowia i życia zwierząt niezwykle ważna jest jakość używanych narzędzi, ich trwałość i łatwość obsługi. Przyrządy takie jak rozwieracze szczęk, trokary używane przy wzdęciach, klamry nosowe, lusterka stomatologiczne, urządzenia wspomagające poród czy pilniki do zębów i kopyt powinny być wykonane z najwyższej klasy medycznej stali hartowanej. Zapewni to możliwość dezynfekowania i sterylizowania, a tym samym bezpieczeństwo czworonożnych pacjentów.

Dodaj komentarz

szesnaście − 12 =