Rodzaje butów męskich – eleganckich i na co dzień

Do butów sznurowanych zalicza się oksfordy oraz derby. Pierwsze z nich to przykład obuwia eleganckiego, formalnego. Idealnie nadają się na wszelkiego typu wyjścia wieczorowe, gdyż świetnie pasują do garnituru. Wyróżnia się je zamknięte sznurowanie. Derby z kolei to przykład obuwia posiadającego otwartą przyszwę, przez co są znacznie mniej formalne. 

Kolejnym przykładem są buty zapinane na klamry, czyli monki. Uznaje się, że ten typ obuwia idealnie pasuje do stylizacji smart casual. Posiadają jedną albo dwie metalowe klamerki. Te z dwoma zapięciami najczęściej zakładane są do dwurzędowej marynarki, a także do spodni z odkrytą kostką, ze zwężanymi nogawkami. Z kolei monki z jedną klamrą pasują do stroju mniej formalnego. Różne rodzaje tego typu obuwia można obejrzeć pod adresem: https://patine.pl/category/obuwie-klasyczne-monki. Natomiast buty wsuwane to tak zwane mokasyny. Wyróżnia się ich dwa typy: penny loafers – mokasyny z poprzecznym paskiem oraz tassel loafers – mokasyny z chwostami. Ten model obecnie zyskał bardzo na popularności, przez co coraz częściej zakładane są do mniej formalnych garniturów. Noszone są znacznie częściej latem niż zimą. 

Rodzaje butów ze względu na zdobienia

Powszechnie uznaje się, że im ciemniejszy kolor buta, tym nadaje się on na bardziej formalne okazje. Podobnie wygląda to ze zdobieniami – im jest ich więcej, tym buty powinny być używane na mniej eleganckie wyjścia. Ze względu na ilość zdobień buty dzieli się na:

  • brogsy pełne (full brogue), 
  • półbrogsy (half brogue), 
  • ćwierć brogsy (quarter brogue), 
  • cap toe (z nakładanym noskiem), 
  • whole-cut (bez żadnych przeszyć). 

Dodaj komentarz

cztery − dwa =