Wynajem samochodów jest dzisiaj coraz popularniejszą usługą. Warto mieć jednak na uwadze, że odbywa się na różnych zasadach. Niektóre reguł są jednak stosowane przez większość firm wynajmujących.
Najemcą auta może być zwykle każdy, kto ukończył 18 rok życia i posiada prawo jazdy. Okazanie dowodu zdania egzaminu na prawo jazdy, jak i dowodu tożsamości jest niezbędne. Warto zauważyć, że w zależności od wieku najemcy cena wynajmu może się zmieniać. Najczęściej kierowcy poniżej 25 roku życia muszą liczyć się z dodatkowymi opłatami. Ponadto, czasami znaczenie ma również czas wyrobienia prawa jazdy. Firmy wypożyczające auta oferują zniżki najemcom, którzy są doświadczonymi kierowcami.
W przypadku wynajmu krótkoterminowego, samochód musi zostać zwrócony o określonej godzinie. Jeśli jednak najemca spóźni się o 1 lub 2 godziny, informując o tym wcześniej firmę, zwykle nie poniesie dodatkowych opłat. Dłuższe spóźnienie sprawia, iż naliczane są opłaty równe cenie najmu dobowego samochodu. Ponadto, firma może w regulaminie dać sobie prawo do nałożenia kary finansowej na klienta.
Przeważnie kierowca wynajmuje samochód z pełnym bakiem. Warto się jednak upewnić, czy rzeczywiście tak jest. Konieczność tankowania zaraz po wyjechaniu z wypożyczalni oznacza znaczny wzrost całkowitych kosztów wynajmu. Należy zauważyć, że wypożyczenie zatankowanego samochodu przeważnie zobowiązuje również do zwrócenia go z pełnym bakiem.
Oczywiście wynajmowane samochody posiadają najbardziej podstawowe ubezpieczenie. Rzadkością jest jednak ubezpieczenie od szkód spowodowanych przez kierowcę. Zwykle istnieje możliwość wykupienia tego typu ubezpieczenia przy wynajmie, częściej jednak ewentualne szkody są naprawiane za pieniądze z kaucji wpłaconej przez klienta.
Niektóre wypożyczalnie posiadają oferty premium, w ramach których kierowca wynajmuje samochody z pełnym ubezpieczeniem. Często auta te posiadają również dodatkowe wyposażenie. Koszty tego rodzaju wynajmu są jednak o wiele wyższe.
Przed wynajmem samochodu warto sprawdzić dokładnie, jakie usługi są wliczone w cenę najmu, a za co będzie trzeba dopłacić. Może się np. okazać, że dana firma naliczy opłaty za oddanie samochodu do innej filii. Często koszty najmu rosną również z powodu korzystania z dodatkowego wyposażenia. Jest to zrozumiałe w przypadku przyczep, czy innego kosztownego sprzętu, jednak dodatkowe opłaty może generować także wzięcie do samochodu fotelika dla dziecka.
Kwestia wyjazdu wynajętym samochodem za granicę jest osobno regulowana przez każdą wypożyczalnię. Należy zatem przeczytać dokładnie umowę lub też zapytać pracownika wypożyczalni o taką możliwość. Należy pamiętać, iż pomimo zezwolenia na wyjazd za granicę, samochód może nie posiadać odpowiedniego ubezpieczenia od poniesionych tam szkód. Wszelkie tego rodzaju kwestie są określone w umowie, którą klient podpisuje podczas wynajmu auta.
Sprawdź przykładową ofertę: “wynajem aut Warszawa” i dowiedz się więcej.