Warunki wynajmu samochodu

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wynajem samochodów jest dzisiaj coraz popularniejszą usługą. Warto mieć jednak na uwadze, że odbywa się na różnych zasadach. Niektóre reguł są jednak stosowane przez większość firm wynajmujących.

 

Kto może wypożyczyć samochód?

Najemcą auta może być zwykle każdy, kto ukończył 18 rok życia i posiada prawo jazdy. Okazanie dowodu zdania egzaminu na prawo jazdy, jak i dowodu tożsamości jest niezbędne. Warto zauważyć, że w zależności od wieku najemcy cena wynajmu może się zmieniać. Najczęściej kierowcy poniżej 25 roku życia muszą liczyć się z dodatkowymi opłatami. Ponadto, czasami znaczenie ma również czas wyrobienia prawa jazdy. Firmy wypożyczające auta oferują zniżki najemcom, którzy są doświadczonymi kierowcami.

 

Okres najmu

W przypadku wynajmu krótkoterminowego, samochód musi zostać zwrócony o określonej godzinie. Jeśli jednak najemca spóźni się o 1 lub 2 godziny, informując o tym wcześniej firmę, zwykle nie poniesie dodatkowych opłat. Dłuższe spóźnienie sprawia, iż naliczane są opłaty równe cenie najmu dobowego samochodu. Ponadto, firma może w regulaminie dać sobie prawo do nałożenia kary finansowej na klienta.

 

Tankowanie wynajętego auta

Przeważnie kierowca wynajmuje samochód z pełnym bakiem. Warto się jednak upewnić, czy rzeczywiście tak jest. Konieczność tankowania zaraz po wyjechaniu z wypożyczalni oznacza znaczny wzrost całkowitych kosztów wynajmu. Należy zauważyć, że wypożyczenie zatankowanego samochodu przeważnie zobowiązuje również do zwrócenia go z pełnym bakiem.

Czy wynajmowany samochód jest ubezpieczony?

 

Oczywiście wynajmowane samochody posiadają najbardziej podstawowe ubezpieczenie. Rzadkością jest jednak ubezpieczenie od szkód spowodowanych przez kierowcę. Zwykle istnieje możliwość wykupienia tego typu ubezpieczenia przy wynajmie, częściej jednak ewentualne szkody są naprawiane za pieniądze z kaucji wpłaconej przez klienta.

Niektóre wypożyczalnie posiadają oferty premium, w ramach których kierowca wynajmuje samochody z pełnym ubezpieczeniem. Często auta te posiadają również dodatkowe wyposażenie. Koszty tego rodzaju wynajmu są jednak o wiele wyższe.

 

Usługi dodatkowe

 

Przed wynajmem samochodu warto sprawdzić dokładnie, jakie usługi są wliczone w cenę najmu, a za co będzie trzeba dopłacić. Może się np. okazać, że dana firma naliczy opłaty za oddanie samochodu do innej filii. Często koszty najmu rosną również z powodu korzystania z dodatkowego wyposażenia. Jest to zrozumiałe w przypadku przyczep, czy innego kosztownego sprzętu, jednak dodatkowe opłaty może generować także wzięcie do samochodu fotelika dla dziecka.

 

Czy wynajętym samochodem można jechać zagranicę?

 

Kwestia wyjazdu wynajętym samochodem za granicę jest osobno regulowana przez każdą wypożyczalnię. Należy zatem przeczytać dokładnie umowę lub też zapytać pracownika wypożyczalni o taką możliwość. Należy pamiętać, iż pomimo zezwolenia na wyjazd za granicę, samochód może nie posiadać odpowiedniego ubezpieczenia od poniesionych tam szkód. Wszelkie tego rodzaju kwestie są określone w umowie, którą klient podpisuje podczas wynajmu auta.

Sprawdź przykładową ofertę: “wynajem aut Warszawa” i dowiedz się więcej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak można ułatwić przeprowadzanie prac magazynowych?
Jak można ułatwić przeprowadzanie prac magazynowych?
Magazyn to przestrzeń wykorzystywana do składowania różnorodnych towarów oraz ich przemieszczania z miejsca na miejsce. Dlatego też warto w nim […]
Dlaczego biznesmeni czarterują samoloty?
Dlaczego biznesmeni czarterują samoloty?
Dla wielu biznesmenów lot komercyjny nie jest opcją. Czy to dlatego, że jesteś prezesem dużej firmy i musisz być na […]
Jakie właściwości mają herbaty odchudzające?
Jakie właściwości mają herbaty odchudzające?
Naturalne herbaty odchudzające stanowią nieocenione wsparcie w procesie zrzucania zbędnych kilogramów. Są nie tylko skuteczne, ale także cieszą podniebienie paletą […]