Tranzystor znajduje szerokie zastosowanie w elektryce, elektronice, automatyce i w wielu pokrewnych dziedzinach. To jeden z najważniejszych elementów elektronicznych, który poprzez zdolność do wzmacniania sygnału elektrycznego sprawia, że możemy dużo wydajniej zasilać określone elementy w obrębie układu. Jak zbudowany jest tranzystor? Jakie są najczęściej występujące rodzaje tranzystorów? Oto garść podstawowych informacji!
Współczesne tranzystory, które stosuje się w otaczających nas urządzeniach elektronicznych, w tym również w komputerach, różnią się od pierwszych elementów tego typu, jakie zaczęły się pojawiać w połowie XX w. Jak jest zbudowany współczesny tranzystor? Tranzystor posiada trzy wyprowadzenia, przy czym jedno z tych wyprowadzeń steruje przepływem prądu pomiędzy pozostałymi dwoma. W zależności od charakterystyki układu stosuje się inne rodzaje tranzystorów.
Obecnie często stosowane są układy scalone, które zawierają od kilku do nawet kilku tysięcy pojedynczych tranzystorów. Gdzie dokładnie stosuje się tranzystory? Tranzystor spotkasz zarówno w większości współczesnych wzmacniaczy (np. we wzmacniaczach dedykowanych instrumentom muzycznym), ale też w dużych i bardzo skomplikowanych projektach, takich jak zaawansowane systemy automatyki przemysłowej, gdzie tranzystory również często okazuje się nieodzownymi elementami.
Główny podział tranzystorów to podział na tranzystory bipolarne i unipolarne. Cechą charakterystyczną dla pierwszego typu, czyli dla tranzystorów bipolarnych, jest przepływ prądu przez złącza półprzewodnika o różnym typie przewodnictwa (n i p). W tranzystorach unipolarnych prąd przepływa przez półprzewodnik o jednym typie przewodnictwa. Istotnym aspektem wpływającym na właściwości tranzystorów jest rodzaj materiału półprzewodnikowego. Może to być german, ale też krzem, arsenek lub azotek galu. Tranzystory oraz inne newralgiczne elementy elektroniczne znajdziesz w sklepu AVT. Oprócz tranzystorów warto sprawdzić również ofertę bezpieczników: https://sklep.avt.pl/category/bezpieczniki.