Choroby tarczycy – jakie wyróżniamy?

Choroby tarczycy to te, które dotyczą gruczołu tarczowego. Tarczyca wpływa na wiele aspektów naszego zdrowia, w tym na nasz metabolizm i to, jak szybko spalamy kalorie. Kontroluje również nasze tętno i temperaturę ciała. Istnieją dwa główne rodzaje zaburzeń tarczycy.

Nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy to stan spowodowany przez nadczynność tarczycy, która wydziela zbyt dużo hormonów tarczycy – trójjodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4). Powoduje to objawy takie jak utrata wagi, zwiększone tętno i drażliwość.

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy to stan spowodowany przez niedoczynną lub ospałą tarczycę, która nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów T3 i T4, aby zaspokoić potrzeby organizmu. Może to prowadzić do takich objawów jak przyrost masy ciała, zmęczenie, depresja lub wahania nastroju, bóle stawów, suchość skóry i wypadanie włosów.

Choroba Hashimoto

Choroba Hashimoto jest często początkowo diagnozowana za pomocą badania krwi, które mierzy poziom TSH, który jest wysoki w tym stanie, ponieważ ich ciała nie produkują wystarczającej ilości T4. Jednak wiele osób z chorobą Hashimoto ma poziom TSH w normalnym zakresie i wymaga dalszych badań, jeśli doświadczają objawów, takich jak zmęczenie lub przyrost masy ciała, które nie ulegają poprawie dzięki prostym zmianom stylu życia, takim jak dieta i ćwiczenia fizyczne. TSH w normie nie jest wiarygodnym wskaźnikiem choroby Hashimoto. Niektóre osoby z chorobą Hashimoto są błędnie diagnozowane jako mające depresję lub niepokój, ponieważ mają niski poziom T3.

Dodaj komentarz

czternaście − 6 =