Ta niezwykle popularna roślina ma wiele właściwości leczniczych. Jest źródłem witaminy C oraz substancji, które pomagają ją wchłaniać. Ponadto działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo oraz przeciwbakteryjnie. Zatem świetnie sprawdzi się w okresie wzmożonych zachorowań na grypę i przeziębień. Przedstawiamy zatem pomysły na przetwory z dzikiej róży.
Jest to jeden z najprostszych przepisów. Do jego przygotowania potrzebujemy 4 l wody, 2 cytryny, 2 kg owoców dzikiej róży oraz 1,5 kg cukru. Umyte i pozbawione końcówek owoce rozdrabniamy blenderem. Następnie do dużego garnka wlewamy wodę, dodajemy cukier oraz pokrojoną w plasterki cytrynę. Gotujemy do rozpuszczenia cukru. Potem dodajemy owoce róży i gotujemy około 7 minut. Odstawiamy syrop do ostygnięcia. Kolejnym krokiem jest przecedzenie syropu i wyciśnięcie soku z owoców (można zrobić to rękami). Mieszamy sok i syrop, gotujemy i rozlewamy do butelek. Tak przygotowany syrop świetnie nada się jako dodatek do herbaty lub piwa oraz wody mineralnej.
Nietypowym zastosowaniem owoców róży jest wykonanie pasty. Warto go wypróbować, aby przekonać się, że nie jest to tylko coś niekonwencjonalnego, ale również bardzo smacznego. Myjemy i odcinamy końcówki owoców. Potem zalewamy je wodą lub winem i odstawiamy na tydzień w ciemne miejsce. Następnie miękką masę owocową przecieramy przez sitko. I gotowe! Pastę można podawać z lodami, jogurtem naturalnym lub puddingiem chia.
Przygotowanie tego przetworu jest czasochłonne jednak zdecydowanie warto go wykonać. Na 1 kg owoców potrzebujemy około kilograma cukru. Do garnka wlewamy szklankę wody oraz wrzucamy cukier, gotujemy aż zgęstnieje. Następnie dodajemy owoce i gotujemy. Potem odstawiamy na 12 godzin. Wówczas znów gotujemy na wolnym ogniu około kwadransa i odstawiamy na kolejne 12 godzin. Na koniec gotujemy przez kolejne 30 minut aż owoce staną się szkliste. Gotową konfiturę z róży przekładamy do słoiczków.