Oznaczenie opon samochodowych

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Komfortowe podróżowanie wiąże się z wyborem odpowiedniej opony, jednak łatwo popełnić błąd w doborze odpowiedniego ogumienia, ponieważ producenci stosują dużą ilość skomplikowanych oznaczeń. Do rozróżnienia ciągu znaków potrzebna jest dokładna wiedza w tym zakresie. Wtedy z pewnością dokona się zakupu solidnych gum.

Rozmiar

Rozmiar jest podstawowym parametrem opony. Składa się z trzech liczb. Pierwszą z nich jest szerokość gumy podana w milimetrach, jak zawsze oznaczane są opony bieżnikowane Profil to z kolei stosunek wysokości do szerokości ogumienia. Ostatnim parametrem jest średnica felgi, na której może odbyć się montaż.

Producent

Przeważnie nazwa producenta od razu rzuca się w oczy. Jest wypisana drukowanymi literami, a także dodane jest logo. Obok firmy podawany jest przeważnie model opony.

Z tymi danymi można zapoznać się na stronach dealerów ogumienia, takich jak: https://plusgum.pl/producenci-opon/paxaro.

Sezon

Na rynku istnieją trzy rodzaje opon – letnie, zimowe i całoroczne. Pierwszą zwykle opisuje się obrazkami zawierającymi chmurę, deszcz i słońce. Na drugich widać ciąg znaków 3PMSF lub M+S. Aby pierwsze oznaczenie zostało umieszczone na “zimówce”, musi ona przejść szereg testów. Znacznik M+S opisuje sposób, w jaki guma odpowiednio spisuje się na śniegu i błocie. Ogumienie całoroczne jest oznaczone napisem All Season.

Indeksy

Można także odczytać, jakie są indeksy nośności i prędkości. Mówią one o tym, z jaką prędkością maksymalną może poruszać się pojazd, a także jakie jest jego dopuszczalne obciążenie. Warto zapoznać się z takimi oznaczeniami, ponieważ ich przekroczenie spowoduje pogorszenie sprawności ogumienia lub jego całkowite uszkodzenie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Regulator AVR – czym jest? Jak działa?
Regulator AVR – czym jest? Jak działa?
Elektronika na przestrzeni ostatnich lat poczyniła niebywałe postępy, dlatego dzisiaj każdy może cieszyć się dostępnością wielu funkcjonalnych sprzętów. Większość z […]
Dlaczego owsianka to dobry pomysł na śniadanie?
Dlaczego owsianka to dobry pomysł na śniadanie?
Wiele osób uwielbia spożywać na śniadanie słodkie rzeczy. Jednakże są też tacy, co wyżej sobie cenią wytrawne posiłki. Do trzeciej […]
Czym charakteryzują się łóżka tapicerowane?
Czym charakteryzują się łóżka tapicerowane?
Łóżka tapicerowane są znacznie wygodniejsze do spania niż tradycyjne metalowe i drewniane ramy. Wyściełane materace i poduszki zapewniają miękkie miejsce […]