Oznaczenie opon samochodowych

Komfortowe podróżowanie wiąże się z wyborem odpowiedniej opony, jednak łatwo popełnić błąd w doborze odpowiedniego ogumienia, ponieważ producenci stosują dużą ilość skomplikowanych oznaczeń. Do rozróżnienia ciągu znaków potrzebna jest dokładna wiedza w tym zakresie. Wtedy z pewnością dokona się zakupu solidnych gum.

Rozmiar

Rozmiar jest podstawowym parametrem opony. Składa się z trzech liczb. Pierwszą z nich jest szerokość gumy podana w milimetrach, jak zawsze oznaczane są opony bieżnikowane Profil to z kolei stosunek wysokości do szerokości ogumienia. Ostatnim parametrem jest średnica felgi, na której może odbyć się montaż.

Producent

Przeważnie nazwa producenta od razu rzuca się w oczy. Jest wypisana drukowanymi literami, a także dodane jest logo. Obok firmy podawany jest przeważnie model opony.

Z tymi danymi można zapoznać się na stronach dealerów ogumienia, takich jak: https://plusgum.pl/producenci-opon/paxaro.

Sezon

Na rynku istnieją trzy rodzaje opon – letnie, zimowe i całoroczne. Pierwszą zwykle opisuje się obrazkami zawierającymi chmurę, deszcz i słońce. Na drugich widać ciąg znaków 3PMSF lub M+S. Aby pierwsze oznaczenie zostało umieszczone na “zimówce”, musi ona przejść szereg testów. Znacznik M+S opisuje sposób, w jaki guma odpowiednio spisuje się na śniegu i błocie. Ogumienie całoroczne jest oznaczone napisem All Season.

Indeksy

Można także odczytać, jakie są indeksy nośności i prędkości. Mówią one o tym, z jaką prędkością maksymalną może poruszać się pojazd, a także jakie jest jego dopuszczalne obciążenie. Warto zapoznać się z takimi oznaczeniami, ponieważ ich przekroczenie spowoduje pogorszenie sprawności ogumienia lub jego całkowite uszkodzenie.

Dodaj komentarz

18 + 4 =